דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
צילום: אי-פי

הבית הלבן: טראמפ וקים סיכמו להיפגש בתוך חודשיים

בוושינגטון הודיעו כי נשיא ארצות הברית ושליט קוריאה הצפונית יקיימו פסגה לראשונה בהיסטוריה, וידונו בפירוז של חצי האי מנשק גרעיני. טראמפ: "זו התקדמות מצויינת"
ערן סיקורל וסוכנויות הידיעות
09 במרץ 2018
07:30

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, ייפגשו בתוך חודשיים כדי לפעול לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני – כך נמסר הלילה (שישי) מהבית הלבן. טראמפ בירך על הפגישה המתוכננת ומסר כי "מדובר בהתקדמות מצויינת, אך הסנקציות ייוותרו על כנן עד שיושג הסכם".


בוושינגטון אישרו את ההודעה שפרסם עוד קודם לכן היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, שלפיה הצדדים הסכימו להיפגש אחרי שקים הביע מחוייבות לפירוז מנשק גרעיני, ואף התחייב להימנע מביצוע ניסויים בנשק גרעיני ובטילים. היועץ, צ'אנג ווי-יונג, עדכן בוושינגטון את עמיתיו האמריקנים בתוצאות ביקור שקיים לאחרונה בקוריאה הצפונית.

"קים ג'ונג און דיבר על פירוק מנשק גרעיני עם הנציגים מהדרום, לא רק בהקפאה", הסביר נשיא ארצות הברית בציוץ בחשבון הטוויטר שלו שבו בישר על הפסגה. "בנוסף, לא יהיו ניסויים גרעיניים בתקופה הקרובה. זוהי התקדמות מצויינת, אבל הסנקציות יוותרו על כנן עד שיושג הסכם. הפגישה מתוכננת!".

הפגישה בין טראמפ לקים תהיה הראשונה בהיסטוריה בין מנהיגי ארצות הברית וקוריאה הצפונית, המצויות רשמית במצב של מלחמה מאז סיום מלחמת קוריאה לפני 65 שנים. דוברו של נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'אי-אין, מסר כי מון "מאמין שהפגישה בין השניים עשויה להוביל לכך שקוריאה הצפונית תוותר על נשקה הגרעיני".

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, שוחח הלילה עם טראמפ ובירך על השינוי בעמדה של קוריאה הצפונית. "טראמפ ואני הסכמנו שהקהילה הבינלאומית צריכה להמשיך ולהפעיל לחץ מקסימלי על קוריאה הצפונית", מסר אבה. הוא הודיע כי יגיע לארצות הברית בחודש הבא כדי לדון עם טראמפ לקראת הפסגה.