שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן: "אם חוק הגיוס יאושר בכנסת, או אם השרה לנדבר תפוטר - אנחנו בחוץ"

שר הביטחון סרב להצעת הפשרה שהושגה בין רה"מ וליצמן: "פייק חוק קלאסי". הוא תקף את החרדים: "אם תפורק הממשלה - זה על אחריותם". בנט: "זה משבר חלול, צה"ל לא רוצה את כל החרדים. מגבים את המאמצים של ראש הממשלה"
יואב קרקובסקי
12 במרץ 2018
14:52

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הכריז היום (שני) כי הוא וכל חברי סיעתו לא יצביעו בעד חוק הגיוס. יו"ר ישראל ביתנו איים כי "אם החוק יאושר בקריאה שניה ושלישית בכנסת, או אם השרה סופה לנדבר תפוטר - כולנו בחוץ".

בכך דחה למעשה ליברמן את הצעת הפשרה שהושגה בפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בנושא משבר חוק הגיוס."חוק הגיוס שהובא הוא פייק חוק קלאסי", טען שר הביטחון. "אם היו רוצים לחוקק חוק בתחום המיסוי, היו מביאים אותו לפני משרד האוצר. כל המציאות של היומיים האחרונים זה תיאטרון אבסורד".

ליברמן אמר כי "מה שאושר היום בוועדת שרים, זה כמו ספר טלפונים. זה לא חוק. כל הסיפור אינו מתקבל על הדעת. כולנו, כולל השרה סופה לנדבר, נצביע נגד. החוק הזה פוגע במרקם העדין של החברה הישראלית. האחריות שלנו היא להיות רציניים. זה לא רציני".

"הצבעה בעד החוק הזה, תהיה בגדיה במתגייסים החדשים ובהורים שלהם. גם שירות צבאי וגם שירות לאומי הוא ערך חשוב", הוסיף שר הביטחון. לדבריו, "מי שאשם במצב אליו נקלענו, זה המפלגות החרדיות. אם תפורק הממשלה, זו אחריות שלהם".

גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התייחס בישיבת הסיעה לניסיונות למצוא פשרה בקואליציה: "זה לא רק 'פייק משבר', זה פייק מנהיגות. הנתונים מראים שיש עלייה בגיוס של החרדים. האם צה"ל, לפיד וליברמן רוצים לגייס את כל החרדים? יש לזה משמעות בהפרדה המגדרית וב-17 כשרויות. גם צה"ל לא רוצה את כל החרדים. לכן, זה לא משבר אמיתי, אלא משבר חלול שרוצה לרדוף אחרי הקולות". בנט הדגיש כי "אנחנו מגבים את מאמצי ראש הממשלה לפתור את המשבר. זיהינו אתמול בצהריים שינוי בעמדת את הממשלה".

הבוקר אישרה ועדת השרים לחקיקה את חוק הגיוס שגובש במסגרת הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה לבין הסיעות החרדיות. החוק בנוסח הנוכחי אינו עומד בדרישת בג"ץ, והמשך תהליך החקיקה שלו יתבצע בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה, שצפוי להתנגד לו.

מיד לאחר שעבר בוועדה, השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) הגישה ערר נגד אישורו של החוק. זאת, לאחר שבמפלגתה הודיעו כבר בבוקר כי הפשרה שהושגה אינה מקובלת עליהם, וכינו אותה "ישראבלוף".

אתמול בלילה נפגשו נתניהו וליצמן, פגישה ממנה יצא סגן שר הבריאות אופטימי. בליכוד טענו כי בעקבות פגישת השניים, חלה התקדמות לקראת פשרה. אולם, גורמים בישראל ביתנו אמרו: "לא שמענו שום דבר קונקרטי. צריך להבין מה המחיר". בכיר בקואליציה אמר בעקבות הפתרון האפשרי למשבר: "נתניהו התקפל. הוא הבין שאין בחירות בזק ושלא יוכל להקדים את הבחירות ליוני, אלא לדצמבר, וזה סיכון גדול מידי עבורו".