רם בן ברק
צילום: כאן חדשות

רם בן ברק על הכור הסורי: "עד שהמוסד לא הביא את המידע - לא ידעו"

הבכיר לשעבר במוסד מספר על ההפתעה כששמע אודות החשד כי אסד בונה כור גרעיני, ועל הסיפוק שחש כאשר הוא ואנשיו הביאו את המידע. "לאמ"ן יש יותר אפשרויות לדעת מה קורה שם", אומר בן ברק, אך מדגיש: "היחסים בין המוסד לאמ"ן - מאוד טובים ומאוד מקצועיים"
רועי שרון
21 במרץ 2018
05:24
עודכן ב 12:56

רם בן ברק, שהצטרף לאחרונה לפוליטיקה במסגרת מפלגת יש עתיד, שירת במוסד במשך 33 שנה, שם כיהן בתפקידו האחרון כסגן וכמשנה לראש הארגון. במהלך התכנון והביצוע של תקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007, שהיום (רביעי) הותר לפרסום כי בוצעה על ידי ישראל, שימש בן ברק בכיר במוסד, ולדבריו הופתע מאוד כששמע לראשונה על החשדות כי בשאר אל-אסד מנסה לפתח יכולת גרעינית בארצו.

"אני יכול להגיד לך שאני אמרתי שזה לא יכול להיות, אבל לשמחתי אחרים חשבו שזה יכול להיות, ואז מאיר דגן מקבל החלטה שאנחנו עושים פעילות לברר האם יש שם גרעין או לא", משחזר בן ברק לכאן חדשות. בסופו של דבר, מספר בן ברק, הגיע המוסד למידע חד משמעי כי סוריה נמצאת בשלבים מתקדמים של בניית כור. "זה היה באמת אירוע דרמטי במוסד, הסיפוק היה עצום", הוא מבהיר.

לדברי בן ברק, לישראל הייתה תמונה מאוד מעודכנת לגבי מה שקורה בסוריה, שם לטענתו היו אנשים בכירים במשטר אסד שלא ידעו על הפרויקט. "ההערכה הייתה שאסד לא ייצא למלחמה", מספר איש המוסד לשעבר. "כי על מה הוא ייצא למלחמה? על זה שפוצצו לו מתקן לא לגיטימי שהוא עשה בהיחבא?"

"מבחינתנו, זו הייתה פעולה שגרתית"

למרות השגת המידע, שסייע בסופו של דבר להשמדת הכור, בן ברק לא מתעלם מהעובדה כי סוריה הצליחה להקים כור ללא ידיעת ישראל. "צריכה להיות איזושהי מבוכה על זה שהיה פרויקט גרעין, ולא ידענו אותו - לא המוסד ולא אמ"ן", אומר בן ברק, אבל רומז כי למוסד הייתה אחריות פחותה למצב. "אמ"ן - יש לו יותר אפשרויות לדעת מה קורה שם, זה יותר בתחום אחריותו חלק גדול מזה", הוא מדגיש, אך עם זאת מציין כי היחסים בין המוסד לאמ"ן מאוד טובים ומאוד מקצועיים. "מדי פעם יש חריקות כאלה ואחרות, בעיקר על קרדיטים ועל שטויות", אומר בן ברק בחיוך.

באירוע של תקיפת הכור, אין לבן ברק ספק מי הביא את המידע. "המוסד! איזה שאלה?", הוא משיב כשנשאל על כך. "אין ויכוח מי הביא את המידע, ואין גם ויכוח שעד שלא הבאנו את המידע - לא ידעו באמת שיש. חשדו, לא ידעו".

לסיכום, מציין בכיר המוסד לשעבר, כי למרות המבצע החשוב והמורכב, הפעילות של המוסד לא הייתה יוצאת דופן. "מבחינתנו, זו הייתה פעילות שגרתית", הוא מבהיר. "זה לא שהיה איזשהו מבצע דרמטי, מסובך. הייתה פעילות, כל הפעילויות הן מסובכות, בכולן יש סיכון, אבל הייתה פעולה שגרתית".

לכל הכתבות:

תגיות:
רם בן ברק