אהוד ברק ואהוד אולמרט
צילום: אי-פי

ברק נגד אולמרט: "התנהל במתח ובהילות"

שר הביטחון בזמן תקיפת הכור בסוריה מדבר על "ביצוע בצורה די מושלמת", אך מותח ביקורת קשה על ראש הממשלה דאז. "תרומתי הייתה בהוצאת הבלון מהבהילות, ואני לא רוצה להשתמש במילה 'מבוהלות', שקרנה מאולמרט - לא בפעם הראשונה", אומר ברק
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2018
05:23

אהוד ברק, שהיה שר הביטחון בזמן תקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007, נכנס לתפקיד חודשיים וחצי לפני התקיפה, כשהחליף את עמיר פרץ שהפסיד לו בפריימריז על ראשות מפלגת העבודה. אבל את המידע על הכור של אסד, שהיום (רביעי) הותר לפרסום כי הושמד על ידי חיל האוויר, הוא קיבל עוד קודם לכן.

"בתחילת מאי, בערך שישה שבועות לפני שנכנסתי לתפקיד שר הביטחון, קורא לי אולמרט. ביקש שאני אבוא אליו למעונו. כשאני מגיע לשם, ישנם שם גם דגן ועמוס ידלין. הם פורסים תצלומי אוויר, ומספרים לי גם על הצורה שבה הם הגיעו לאינפורמציה. אהוד גם אומר שמתחילים להכין אפשרויות אופרטיביות כדי לטפל בזה", מתאר ברק לכאן חדשות את הרגע שבו גילה על המתקן שבנה אסד בדיר א-זור.

מי שהציג לשר הביטחון דאז את התכנית לתקוף את הכור באמצעות מטוסי קרב, היה מפקד חיל האוויר דאז האלוף (במיל') אליעזר שקדי, שעמו נפגש באחד הבסיסים של החיל. "על מפית נייר הוא משרטט לי תכנית, שיכולה לדעתו גם להרוס את הכור וגם לעמוד בדרישה הזאת של עצימות נמוכה מאוד", משחזר ברק.

"צצו כל מיני חששות שברק רוצה לחכות עד שאולמרט ייפול"

בסופו של דבר ההחלטה לתקוף אושרה על ידי הדרג המדיני, וברק מצא את עצמו ב"בור" של חיל האוויר בקריה עם שני חבריו ל"שלישייה" - אולמרט ושרת החוץ דאז ציפי לבני. "זה לקח קצת זמן וזה בוצע, בסופו של דבר בצורה די מושלמת", מציין שר הביטחון לשעבר. "אני חושב שהתקלה היחידה שאחד הבידונים ששוחררו מעל טורקיה נפל, והסתבר שהיו עליו סימנים ישראליים".

אולם, על אף ההצלחה המבצעית, לאהוד ברק יש לא מעט ביקורת על אולמרט, שהתנהל לדבריו במתח ובצורה מבוהלת. "היה לא מעט מתח תוך כדי הדבר הזה", מסביר ברק ועוקץ את מי שהפך ליריבו. "אולמרט, באיזו צורה כזאת של דחיפה, אני אגיד בהולה, כדי לא להיסחף למילה יותר קשה, אבל ככה עם הריגוש הזה צצו כל מיני חששות שאולי ברק רוצה לעשות את זה. איך אמרו? רוצה להרחיק את זה מהזמן שהיה עמיר פרץ, או רוצה לחכות עד שאולמרט ייפול. לא היו אז לא חקירות ולא אפילו את הדוח הסופי של וינוגרד. למה בדיוק היה אפשר לחכות?", תוהה ברק, ומבהיר שבכל דיון שהתקיים - הוא תמך בהרס הכור.

"לא מעט מתח". אהוד ברק ואהוד אולמרט ב-2007 (צילום: אי-פי)

"תרומתי לעניין הזה הייתה גם בהוצאת הבלון קצת מהבהילות, ולא רוצה להשתמש במילה 'מבוהלות', שקרנה מאולמרט - לא בפעם הראשונה", ממשיך ברק, "והדבר השני זה פשוט בהכנה קרת רוח ומקצועית של תכניות שעומדות במבחנים שתכניות צריכות לעמוד".

לכל הכתבות: