השופטת רונית פוזננסקי-כץ
צילום: אתר בתי המשפט

פרשת המסרונים: השופטת פוזננסקי-כץ תושעה עד לתום ההליך המשמעתי

השופטת, שלכאורה תיאמה הארכות מעצר עם חוקר הרשות לניירות ערך בתיק בזק, הסכימה להשעייתה לאחר שנשיאת העליון חיות דחתה את בקשתה להאריך את תקופת השבתון שלה
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
22 במרץ 2018
10:03

השופטת רונית פוזננסקי-כץ תושעה מתפקידה עד לתום ההליך המשמעתי נגדה במסגרת "פרשת המסרונים", כך הוחלט היום (חמישי) בשימוע שנערך לשופטת אצל נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. פוזננסקי-כץ הסכימה להשעייתה מראש, לאחר שחיות דחתה תחילה את בקשתה של השופטת להארכת תקופת השבתון, והייתה צפויה לקבל את ההחלטה על השעייה בכל מקרה. 

לפי החשד, פוזננסקי-כץ החליפה מסרונים עם החוקר מטעם הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, בהם תיאמו לכאורה עמדות לקראת הארכות מעצר ב"תיק בזק". היא תועמד לדין משמעתי בגין התנהגות באופן שאינו הולם שופט ובהפרת כללי האתיקה של שופטים. ההליך בעניינה צפוי להתקיים לפחות כמה שבועות.

בית הדין המשמעתי, שבראשו יעמוד נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס, הוקם במטרה לדון בקובלנה שהגישה שרת המשפטים, איילת שקד, נגד השופטת. על פי תקנות בתי המשפט, ההליך יהיה חסוי.

בתחילת החודש הגישה שקד קובלה לנשיאת העליון חיות נגד פוזננסקי-כץ. שבוע קודם לכן הודיעו שקד וחיות כי החליטו להעמיד לדין משמעתי את השופטת. בכך קיבלו את המלצת נציב תלונות הציבור על השופטים, המשנה לנשיאה בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין.

בדיון בוועדת החוקה בכנסת שנערך לפני כשבועיים, הבהיר פרקליט המדינה, שי ניצן, כי הוא רואה את האירוע בחומרה, והוסיף "הייתה התנהלות לא ראויה אבל לא נמצא שמץ לפגיעה בזכויות העצירים".

השופט בדימוס דוד רוזן, נציב הביקורת על מערך התביעה ומייצג המדינה בערכאות, אמר באותו הדיון: "אני לא יכול להעלות על דעתי שיקרה דבר כזה ומרגע שקרה חייבים להתייחס לכך בחומרה רבה. יש לאסור על כל קשר שהוא בין טוען, חוקר ותובע לבין שופט גם בעניינים המנהליים".