טנק של חיל שריון
צילום: עופר צידון, פלאש 90

פרסום ראשון: מבקר מערכת הביטחון מותח ביקורת קשה על חיל השריון

המבקר מותח ביקורת גם על כלל מערך היבשה בצה"ל. בין יתר הליקויים שנמצאו: מערכות לחימה אינן מוטמעות, התכנית המבצעית אינה תואמת את התכנית הלוגיסטית, וקיים מחסור בכוח אדם במפקדות. אחד ממחברי הדוח: "אני לא ישן בלילה". צה"ל: "רוב הפערים שעלו בדוח, טופלו"
כרמלה מנשה
27 במרץ 2018
07:42

מבקר מערכת הביטחון מותח ביקורת חריפה על כשירותו של מערך היבשה בצה"ל, ובעיקר של חיל השריון - כך פורסם הבוקר (שלישי) לראשונה בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. הדוח החמור הוגש בעניין כבר לפני כארבעה חודשים.

על פי המסמך, בין היתר, מערכות לחימה אינן מוטמעות, התכנית המבצעית אינה תואמת את התכנית הלוגיסטית וקיים מחסור בכוח אדם במפקדות. את הדוח הכינו 20 קצינים בכירים במילואים, בראשם תת אלוף. אחד מהם אמר לכאן חדשות: "אני לא ישן בלילה לנוכח הממצאים".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הממצאים בדוח מבוססים על ביקורות שנעשו לפני כשנה וחצי. רוב הפערים שעלו בו, טופלו בינתיים". עוד נמסר כי "חיל השריון מצוי כיום בכשירות גבוהה וממשיך לבצע באופן שוטף מהלכים רבים לשימור המוכנות למלחמה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון, אמר בכאן רשת ב' בעקבות הפרסום כי הוא מתכוון לפנות ליו"ר ועדת המשנה למוכנות, ח"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני), כדי שיביא את דוח מבקר מערכת הביטחון לדיון: "הדוח של מבקר מערכת הביטחון הוא עוד קריאת אזהרה לגבי מוכנות הצבא למלחמה. לא הכרתי את הדוח, אבל התמונה הכללית ידועה לי היטב: היא משתקפת גם מהדוח של ועדת המשנה בראשותי על התכנית הרב-שנתית של הצבא, שהוגש כבר בספטמבר שעבר".

ח"כ שלח הוסיף כי "צה"ל סגר חלק מהפערים. אבל אי אפשר לסגור אותם לגמרי ללא מעורבות של דרג מדיני, שהוא אחראי על התוויית היעדים, אישור התפיסות והתקציב. כשמאשרים, מסיבות פוליטיות לגמרי, תקציב בתחילת השנה, עוד לפני שצה"ל עיצב בכלל את תכנית העבודה שלו, הפערים לא ייסגרו. כשראש הממשלה ושר הביטחון עוד לא טרחו להגיב על דו"ח של ועדת החוץ והביטחון, המונח בפניהם כבר חצי שנה, הפערים לא ייסגרו".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), גם הוא חבר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, אמר בעקבות פרסום הדוח כי פנה הבוקר ליו"ר הוועדה, ח״כ אבי דיכטר (הליכוד), כדי לכנס את הוועדה בראשותו לדיון בממצאים ולקבלת הדוח המלא: "טוב שהדוח פורסם היום, כדי שנוכל לתקן את תקציב הביטחון ולשפר את המלאים והחימושים - זו חובתנו".

ח"כ יוגב מתח ביקורת על ח"כ שלח: "לחמנו נגד שר האוצר בזמנו, יאיר לפיד, וסיעתו, שצידדו בקיצור השירות ותקציב הביטחון. הם לחמו לקיצוץ התקנים. ידענו שזה יפגע בצה"ל. הרמטכ"ל עושה מה שנידרש ועדיין יש מה לעשות".

ח"כ ענת ברקו (הליכוד), חברת וועדת המשנה בוועדת החוץ והביטחון, התייחסה גם היא לדוח: ״לא יכול להיות שדוח חשוב וחמור כל כך, שחובר על ידי קצינים בכירים, לא הוצג לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. זה בעיני מדאיג ביותר".

ח"כ ברקו תקפה גם היא את יאיר לפיד ומפלגתו: "קיצור השירות והקיצוץ בתקציב הביטחון שאותו יזמו שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ומפלגת יש עתיד, תרמו למצב שנוצר ופגע בהכשרות ובאימונים. גם מודל הקבע החדש והקיצוץ בכח האדם הם חלק מהפגיעה בכשירות של צה"ל ".