שרת התרבות מירי רגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רגב לקראת אירועי ה-70: "טקס המשואות יהיה מרגש גם בלי יו"ר הכנסת"

שרת התרבות התייחסה למשבר בין ראש הממשלה ליו"ר הכנסת סביב הנאום בטקס. רגב הוסיפה: "באמירותיו ובהתנהלותו אדלשטיין פוגע בממלכתיות"
נוב ראובני
01 באפריל 2018
12:35

שרת התרבות מירי רגב התייחסה היום (ראשון) למשבר שנוצר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סביב הנאום בטקס הדלקת המשואות. במסיבת עיתונאים לרגל אירועי ה-70 למדינה אמרה רגב כי הטקס הוא של הממשלה, והיא החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלכו, "אבל זה לא הופך את הטקס לשלו".

"אני מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת, שבאמירותיו שלו ובהתנהלות שלו פוגע בממלכתיות של הכנסת ושל הממשלה. זה טקס לכבודה של מדינת ישראל. הטקס יהיה שמח ומרגש גם אם יו"ר הכנסת, ראש הממשלה או הנשיא יחליטו לא להגיע", אמרה רגב ותהתה "יש משהו יותר ממלכתי מזה שעל במה אחת עומדים נשיא, ראש ממשלה ויו"ר הכנסת?"

רגב הדגישה כי לא תבזבז כספי ציבור על שני אירועים גדולים "כדי שיו"ר הכנסת ינאם לבד בטקס המשואות". השרה הוסיפה כי היא חושבת שאחת לעשר שנים ראוי ששלושת הבכירים יופיעו וידברו מעל הבמה בהר הרצל. "מקווה שלרגע נשים את כל מה שלא רלוונטי בצד ונתכנס לממלכתיות שנדרשת בחגיגות ה-70", אמרה שרת התרבות.


יו"ר הכנסת פנה ביום חמישי האחרון במכתב לחברי הכנסת ולעובדי המשכן, שבו איים כי אם יוכנסו שינויים בטקס הדלקת המשואות המסורתי של יום העצמאות בהר הרצל – "ייתכן שהכנסת לא תיקח בו חלק פעיל". אדלשטיין הוסיף כי "בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל. אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע הממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי. במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

אדלשטיין נימק את הצעד: "כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מריבות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היומיום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת".

לפני כחודשיים נחשפו בחדשות הערב בכאן 11 הקלטות, בהן טען אדלשטיין כי טרפד את ניסיונו של נתניהו לנאום בטקס ביום העצמאות. "שנים היה לנתניהו חלום לנאום בטקס כזה, זה לא נושא חדש", אמר אדלשטיין בהקלטה משיחה סגורה שהגיעה לידי כאן חדשות. "פנו אליי ברגע שנבחרתי ליו"ר הכנסת ב-2013, פנו אליי אנשי נתניהו, אמרו לי, 'תשמע, ראש הממשלה שואל אם אולי הוא יכול לנאום, אולי לעשות וידאו או משהו".

יו"ר הכנסת חשף כי הטיל וטו על המהלך. "הסברתי להם כמה שזה לא נכון ולא ראוי ולא צריך לקרות – ועד כמה זה יהפוך אותי בכנסת לברווז צולע, אם אני דבר ראשון אאשר משהו כזה", סיפר אדלשטיין.