רה"מ נתניהו לצד נשיא רואנדה פול קגאמה
צילום: חשבון הטוויטר של ראש הממשלה בנימין נתניהו

רואנדה: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, נגיב לנתניהו בהתאם"

סגן שר החוץ של המדינה האפריקנית דחה את טענת ראש הממשלה כי היא נסוגה מהסכם הגירוש עם ישראל בגלל לחץ: "לא סיכמנו, לא בכתב ולא בעל פה. נגיב בהתאם לטענות"
עמיחי שטיין
03 באפריל 2018
07:52

שעות לאחר ההשעייה הדרמטית של הסכם מבקשי המקלט, סגן שר החוץ של רואנדה אמר הבוקר (שלישי) לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".

לדברי הבכיר ברואנדה, האשמתו של נתניהו שלפיה רואנדה נסוגה מהסכם שהיה לה עם ישראל בגלל לחץ של הקרן החדשה וגורמים באיחוד האירופי תגרור תגובה. "הפוסט הזה משנה את הדרך שבה רואנדה תיאלץ להגיב. אנחנו נגיב בהתאם, וזה כל מה שאני יכול לומר בשלב זה".

סגן השר הביע זעם על הפרסומים שמהם עולה כי הסיבה לפיצוץ במגעים בין המדינות הייתה עניין הצבתם של פקחים ישראלים ברואנדה. הוא הדגיש: "אין שום סיבה שפקחים ישראלים יהיו במדינתנו. רואנדה היא שטח של רואנדה - לא ישראל".

במסיבת העיתונאים שערך אתמול, ובה הציג את המתווה, אמר נתניהו: "חיפשתי מדינה שתסכים לקבל את המסתננים, מבלי שהם יסכימו לעבור אליה. זו הייתה פריצת דרך חשובה מאוד שנתנה לנו הרבה תקווה. התחלנו להוציא אנשים, אבל מהר התברר שהמדינה השלישית הזו איננה עומדת בתנאים ובלחץ. לכן, מהרגע שהתברר בשבועות האחרונים שהמדינה השלישית היא אופציה לא קיימת, נכנסנו למעשה למלכודת שאומרת שכולם היו נשארים".

שעות לאחר פירוט ההסכם שהושג עם נציבות הפליטים של האו"ם, שגרר ביקורת רבה, הכריז נתניהו כי הוא החליט להשעותו. "אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב", כתב ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו. "לכן, החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר. בינתיים אני משעה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים - אביא את ההסכם לבחינה מחודשת".

שר בכיר בממשלה מתח הבוקר ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה סביב הסכם מבקשי המקלט. "נתניהו נוהג בבלבול ובפאניקה בחודש האחרון. בקבינט לא מבינים מאיפה זה נולד", האשים השר בעקבות הודעתו של נתניהו על השעיית ההסכם עם סוכנות הפליטים של האו"ם. השר הבכיר הוסיף: "זה שיקול דעת לוקה, חוסר רצינות וחוסר מקצועיות. זה מוזר מאוד. אנחנו לא מבינים את ההתנהלות של נתניהו".

מנגד, שר החינוך נפתלי בנט בירך הבוקר על השעיית מתווה מבקשי המקלט. בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אמר בנט: "אני שמח שראש הממשלה אימץ את הכיוון שלנו. המתווה היה הופך אותנו לאקזיט עבור כל מהגר בעולם". לצד זאת, יו"ר הבית הבית הדגיש כי "לא מספיק להשעות את יישום ההסכם, אלא יש לבטל אותו לגמרי".