נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בצעדת החיים בפולין
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

חוק השואה הפולני: תביעה הוגשה נגד הנשיא ריבלין

התנועה הלאומית הפולנית הגישה את התביעה בעקבות דבריו של נשיא המדינה בפגישתו עם נשיא פולין בשבוע שעבר, לפיהם "פולנים סייעו בהשמדה יהודים בתקופה מלחמת העולם". סגן נשיא התנועה לכאן חדשות: "אנחנו לא אוהבים שקרים"
עמיחי שטיין
17 באפריל 2018
17:47

התנועה הלאומית הפולנית הגישה בקשה למשרד המשפטים הפולני להעמיד לדין את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, על כך שעבר על חוק השואה. כך נודע היום (שלישי) לכאן חדשות.

הסיבה, על פי המפלגה, הוא קטע שאותו אמר בפגישה עם נשיא פולין דודה בשבוע שעבר, על כך ש"פולנים ופולין סייעו בהשמדה יהודים בתקופה מלחמת העולם". מדובר במשפט שהופיע בהודעה הרשמית שהוציא בית הנשיא באנגלית.

חבר הפרלמנט לשעבר וסגן נשיא התנועה, כריסטופר בופאס, הסביר בשיחה עם כאן חדשות כי הבעיה היא שהנשיא מדינת ישראל האשים את פולין כמדינה ברצח יהודים, מה שאסור על פי חוק השואה: "המטרה שלנו היא להבטיח את אמיתות ההיסטוריה. אנחנו יודעים שלנשיא יש חסינות, אבל אנחנו מחויבים לעשות זאת - להגיש את התביעה, אמר בונאפס.

חבר הפרלמנט הפולני הוסיף: "נשמח אם ריבלין יתנצל על כך. אנחנו לא אוהבים שקרים". כעת יצטרך משרד המשפטים הפולני לבחון אם יש בסיס להעמדה לדין או לא.

בחודש שעבר נכנס לתוקפו החוק האוסר על הטלת אחריות על העם הפולני על הפשעים שבוצעו בזמן השואה. על פי החוק, גם מי שישתמש במונח "מחנות השמדה פולניים" ייחשב כמי שעבר על החוק וממסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר. עם זאת כניסתו של החוק לתוקף היא טכנית בלבד ולפי שעה הבהירה ממשלת פולין כי לא ייושם בשלב זה.