זירת האירוע בבירת מלזיה
צילום: מתוך טוויטר

מהנדס של חמאס חוסל במלזיה; בעזה מאשימים את ישראל

ד"ר פאדי אל-בטש נורה למוות בבירה קואלה לומפור. לפי הדיווחים, הוא נרצח על ידי שני רוכבי אופנוע בעת שהיה בדרכו למסגד. חמאס: "הוא הצטיין ביכולת המדעית והיו לו הישגים חשובים"
גל ברגר ומואב ורדי
21 באפריל 2018
10:32

איש החמאס ד"ר פאדי אל-בטש, מהנדס בן 35 מעזה, נורה הבוקר (שבת) למוות בבירת מלזיה, קואלה לומפור. לפי דיווחים פלסטיניים ודיווחים במלזיה, אל-בטש חוסל על ידי שני מתנקשים שרכבו על אופנוע וירו בו בעת שהיה בדרכו מביתו לתפילת הבוקר במסגד. 

תיעוד מזירת האירוע במלזיה:


שעות ספורות לאחר מותו של אל-בטש, הודיע חמאס כי הוא היה אחד מאנשיו, ובהודעה הרשמית של הארגון כינו אותו "השהיד המהנדס". עוד נכתב בהודעת חמאס: "הוא הצטיין ביכולת המדעית והיו לו הישגים חשובים. הוא היה מופת בכל הקשור לעשייה למען הסוגיה הפלסטינית".

בעזה מיהרו להאשים את ישראל, וייחסו את החיסול למוסד. בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה ח'אלד אל-בטש צוטט בערוץ אל-מיאדין הלבנוני מאשים את המוסד. בדפי טוויטר של אתרי חמאס דיווחו כי הארגון מייחס את ההתנקשות למוסד.

"בעל הישגים חשובים". ד"ר פאדי אל-בטש (צילום: מתוך יוטיוב)

אביו של המהנדס הפלסטיני אמר כי גם המשפחה מטילה את האחריות על המוסד, וכי היא קוראת לממשלת מלזיה לפתוח בחקירה: "האויב הציוני רואה בכל אדם, גם אם פעיל צבאית או לא, סכנה. בני היה עסוק בדת ובהנדסה".

השגריר הפלסטיני למלזיה, אנוור אל-ארא, אמר לעיתון בסינגפור כי אל-בטש היה אמור לטוס היום לכנס בטורקיה. הוא התגורר במלזיה מזה עשר שנים ועבד כמרצה להנדסת חשמל באוניברסיטה פרטית בקואלה לומפור.

עוד אמר השגריר כי משפחתו של ד"ר פאדי אל-בטש דורשת להטיס את גופתו לקבורה בעזה ויש מגעים בנושא עם הרשויות במלזיה. לטענת השגריר, שני המתנקשים היו בעלי חזות אירופית. 

תמונות מזירת האירוע:


מפקד המשטרה בבירת מלזיה אמר כי נפתחה חקירה, אך בשלב זה עדיין לא ברור הרקע לאירוע: "אנו בוחנים את כל האפשרויות, כולל האפשרות שמדובר בטרור". בנוסף אמר מפקד המשטרה המלזי כי מצלמות שתיעדו את האירוע מעידות שהיה מדובר בהתנקשות מתוכננת.