השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן
צילום: מערכת כאן חדשות

אחרי תיעוד הירי והאלימות: מאות לוחמי מג"ב יוצבו בכבישי הדרום

השר לביטחון הפנים הציג תכנית חדשה למאבק בפשיעה באזור הנגב, בעקבות האירועים האחרונים שכללו ירי מרכב. אזורים בפזורה הבדואית ירושתו במצלמות אבטחה ותחנת משטרה חדשה תוקם בערוער. ארדן בכאן רשת ב': "חלק נכבד מהבדואים מנותקים ממוסדות השלטון"
איציק זוארץ ורועי ינובסקי
24 באפריל 2018
13:53

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הציג היום (שלישי) תכנית חדשה למאבק באלימות בנגב, הכוללת צעדים לטיפול בנשק בלתי חוקי ובאלימות בכבישים. זאת, לאחר דיון שקיים במחוז דרום של המשטרה.

בתום הדיון הודיע ארדן כי הנחה להקים תחנת משטרה ביישובי הפזורה הבדואית, בה ישרתו כ-150 שוטרים. בנוסף, הוחלט כי כל כח מג"ב במחוז דרום יוקצה למען חיזוק האכיפה במגזר הבדואי.

האזינו לראיון עם ארדן בכאן רשת ב' על התוכנית החדשה:

עוד הוחלט כי מרחב הפזורה הבדואית ירושת במצלמות שיחוברו ישירות למוקד המשטרתי, דבר שיאפשר מענה מהיר ויעיל נגד הפשיעה באזור. לצד זאת, מאות לוחמי מג"ב ומשטרה יוצבו בכבישי הדרום ובכניסה ליישובים הבדואים.


השר ארדן אמר במסיבת העיתונאים שבה הציג את התכנית כי במקיבל לצעדים שפירט, הוא מתכוון להביא לאישור הממשלה את הצעת החוק המאפשרת להטיל עונש של 5 שנות מאסר על מי שיבצע ירי מסכן חיים. "מדובר בשינוי דרמטי שמשקף את חומרת העבירה", ציין.

השר לביטחון פנים התייחס לאירועים האחרונים בדרום ואמר כי "מדובר בהשתוללות שאסור לעבור עלייה לסדר היום. אני הגעתי לכאן היום בדחיפות להיפגש עם ראשי הרשויות, לשמוע מהם מה המצב ומה חסר להם ולראות איך המשטרה נערכת לייצר הרתעה טובה יותר וחזקה יותר, ואכיפה עוצמתית יותר".

ארדן הוסיף: "אני חייב לומר שהפעילות כאן במחוז דרום מתקיימת כל הזמן, למרות הרושם שנוצר. האכיפה גדלה כאן בשנים האחרונות. יש עלייה בהריסת מבנים בלתי חוקיים שמעידה על כך שיש נוכחות משטרתית גדולה יותר והרבה יותר אכיפה, אך זה עדיין לא מספיק. לכן הנחתי את המחוז לתגבר את הנוכחות שלו באופן משמעותי בכל הצירים, בעיקר סביב היישובים הבדואים".


השר לביטחון הפנים אמר כי "יש פה למעלה מרבע מיליון בני אדם. חלק נכבד מהם לא מחוברים למוסדות המדינה. הם נולדו למשפחות שיש בהם פוליגמיה ועשרות ילדים שאין להם מה להפסיד. המשטרה לא מרתיעה אותם כי הם לא מפחדים להיכנס לכלא. ולכן, מבלי שתהיה פה עבודה ממשלתית ומקיפה של כל מוסדות המדינה, כולל הסדרה של היישובים הבלתי מוסדרים, כולל מסגרות חינוכיות וכולל תשתיות באותם יישובים, יהיה קשה לרדוף אחרי הזנב ולתת מענה לכל מה שקורה כאן".


בסרטון וידאו שצולם ביום שישי האחרון, נראים צעירים בנסיעה פרועה בכביש ראשי, כשהם יורים צרורות מנשק אוטומטי מחוץ לבאר שבע. בתיעוד ניתן לראות את מספרי המכוניות, וידוע היכן התרחשה החתונה - אך המשטרה פעלה בנושא רק אתמול אחר הצהריים.

אתמול פורסם סרטון אלים נוסף, מצומת אהלים שבנגב. מצלמת הרכב של תושבת באר שבע קלטה רעולי פנים, ככל הנראה בדואים, מסתערים וחובטים ברכב, ככל הנראה לאחר שהתנגשו בו.

תגיות:
משטרה