הפגנה באוניברסיטה העברית בין ערבים ליהודים
צילום: פלאש 90

נזיר מג'לי: "יש לערביי ישראל פוטנציאל אדיר לגשר ולהשפיע"

בראיון לכאן רשת ב' הסביר העיתונאי והסופר על הקונפליקט של ערביי ישראל בתקופת יום העצמאות. הוא הדגיש: "אנשים חכמים לוקחים את הצרות שלהם והופכים אותן לעשייה"
מרחאבית
26 באפריל 2018
12:15

"אני חושב שערביי ישראל, בהיותם חלק מהעם הפלסטיני מצד אחד ואזרחי ישראל מצד שני, יש להם פוטנציאל אדיר להשפיע ולגשר" -כך אמר היום (חמישי) העיתונאי והסופר נזיר מג'לי בראיון לתכנית מרחאבית בכאן רשת ב'. מג'לי סיפר על המורכבות בקרב ערביי ישראל בתקופה שבין יום העצמאות ליום הנכבה: "אני ערבי פלסטיני ישראלי, שמנסה להקים מין יחס מיוחד בין הזהויות האלה. אישית אין לי בעיה עם המורכבות הזאת, למרות שאני יודע שזה לא קל".

האזינו לראיון עם נזיר מג'לי בכאן רשת ב':

"אני חושב שערביי ישראל, בהיותם חלק מהעם הפלסטיני מצד אחד ואזרחי ישראל מצד שני, יש להם פוטנציאל אדיר להשפיע ולגשר", הסביר מג'לי. "אנחנו נדפקים פעמיים בסכסוך הזה. כשיש פה מלחמה אנחנו מקבלים את הטילים של חיזבאללה, וקרובים שלנו בלבנון מקבלים את הטילים של צה"ל. יש לנו אינטרס עצום, אנחנו יותר מכל אחד אחר שיהיה שלום, זה היופי שבמעמד שלנו. זו מתנה משמים שיש לנו את המעמד הזה והזכות הזאת".

כשנשאל לגבי התחושות של ערביי ישראל ביום העצמאות אמר כי "זה משהו בין קנאה לשנאה. יש כאלה שמקנאים ורוצים להיאבק שגם לעם הפלסטיני תהיה עצמאות משלו ומדינה משלו, שתחיה בשלום עם ישראל. אבל הם הופכים את הקנאה לעשייה. אבל יש כאלה שחושבים רק על הנושא של הנכבה".

"אנשים חכמים לוקחים את הצרות שלהם והופכים אותן לעשייה למען המטרות החיוביות. מי שמונע משנאה לא מוביל לכלום", המשיך מג'לי. "בוודאי צריך לזכור שפה היו כפרים ערביים תוססים ומשגשגים. אבל צריך להתגבר על הרגשת האסון ולהסתכל באהדה על השמחה היהודית בעצמאות, יש משימה לנסות לקרב את הערבים לשמחה הזאת. אתה לא מרגיש שאתה חלק מזה, לא בסמלים ולא בעשייה. אבל יש שיפור רב בקטע הזה".

לסיום הדגיש מג'לי כי "אין תחום שאין בו התקדמות והישגים לערביי ישראל. זה בזכות המאבק שלהם לשוויון ובזכות יהודים טובים שחשבו שזאת הדרך הנכונה לעשות. ההצטיינות הזאת היא הנשק הכי טוב בידינו כדי לחיות".