מקורבו של נתניהו על החוק לעקיפת בג"ץ: "טרגדיה אם יעבור"

המשפטן היהודי-אמריקני אלן דרשוביץ', הנחשב לאחד מסניגוריה של ישראל בעולם, הביע עמדה מפתיעה בראיון לכאן חדשות נגד פסקת ההתגברות. "בית המשפט מעולם לא הפריע לממשלה למשול. אני מקווה שנתניהו לא יאפשר לפוליטיקה לחבל בו", אמר דרשוביץ'
תמר אלמוג
05 במאי 2018
20:59
עודכן ב 23:22

המשפטן היהודי-אמריקני אלן דרשוביץ' נחשב לאחד מתומכיה הבולטים של ישראל, שאף נוהג לסנגר עליה בפורומים שונים בעולם. למרות זאת, בראיון ששודר הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11, הציג דרשוביץ', מקורבו של ראש הממשלה, עמדה מפתיעה נגד החוק לעקיפת בג"ץ, כינה אותו "טרגדיה נוראית" - וקרא לנתניהו לסגת ממנו.

"הרשות השופטת בישראל היא התכשיט של הדמוקרטיה הישראלית", הסביר דרשוביץ'. לדבריו, "זו תהיה טרגדיה נוראית אם העצמאות של ביהמ"ש העליון תפחת במידה כלשהי על ידי פעולות של הכנסת". על הטענות של תומכי החוק שהוא יגביר את המשילות של הרשות המבצעת, אמר המשפטן האמריקני: "משילות היא תהליך והיא דורשת ציות לשלטון החוק. בית המשפט העליון מעולם לא הפריע לממשלה למשול. להיפך, הוא מגביר את המשילות בישראל".

בהמשך, מי שנחשב למקורב לראש הממשלה פנה אליו ישירות וקרא לסגת מחקיקה הפוגעת במעמד הרשות השופטת: "זה הופך את שלטון החוק לשלטון הפוליטיקה, ומאפשר לפוליטיקאים להיות מעל שלטון החוק. אני מקווה שראש הממשלה ימשיך לתמוך בעצמאות הרשות השופטת ובשלטון החוק ולא ייתן לפוליטיקה לחבל באחד המוסדות החשובים ביותר בדמוקרטיה הישראלית: בית המשפט העליון".

גורמים בקואליציה אמרו הערב לחדשות השבת שהדיון בחוק צפוי לעלות מחר בוועדת השרים לחקיקה, אך ככל הנראה לא תיערך הצבעה עליו. התרחישים האפשריים הם שנתניהו יטיל וטו על ההצבעה; תיערך הצבעה, אך יו"ר כולנו משה כחלון יגיש עליה ערר; או שתושג הסכמה על דחיית הנושא.