הכנס לזכרו של משה נגבי
צילום: יורי שניידר

השופט בדימוס זמיר: "המאבק בחוק עוקף בג"ץ יתאפשר רק אם התקשורת תתגייס"

פרופ' יצחק זמיר השתתף בכנס לזכרו של פרופ' משה נגבי, בו השתתף גם הנשיא ריבלין: "לעולם הערכים של ישראל אבד מנהיג"
יורי שניידר
06 במאי 2018
18:55
עודכן ב 21:43

הערב (ראשון) התקיים בירושלים כנס לזכרו של פרופ' משה נגבי, תחת הכותרת: "אתיקה, עיתונות, פוליטיקה ומה שביניהן". הכנס התקיים במרכז האתיקה בבירה, במלאת מאה ימים לפטירתו של נגבי, בחודש ינואר האחרון. נגבי היה הפרשן המשפטי של רשת ב' ומגיש תכנית "דין ודברים", וכן מרצה באוניברסיטה העברית. הוא הרבה לעסוק בהגנה על זכויות אדם, חופש עיתונות, שמירת החוק והדמוקרטיה ונושא טוהר המידות.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שנאם בכנס, אמר כי חלק על דעותיו הפוליטיות של נגבי, אך "בעניין של היחס הנכון לדמוקרטיה, הייתי במפלגה שלו". ריבלין הוסיף כי "נגבי היה דמוקרט אחר. הוא לא ראה בה ברירת מחדל נסבלת, הליכה על חבל דק של איזונים ובלמים. הוא ראה בדמוקרטיה, בדיון, בשיח הפוליטי, תהליך נכון והוגן של קבלת החלטות.

"אם היו מציעים למשה מדינה בה כולם סבורים כמוהו, הוא היה מוותר עליה. הקול הצלול של משה נגבי נדם והותיר חלל בחברה. לעולם הערכים של ישראל אבד מנהיג", אמר ריבלין בכנס.

שופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' יצחק זמיר תקף בכנס את החוק לעקיפת בג"ץ: "זה מסכן את חופש העיתונות וחופש החירות, ויאפשר לקבל כל חוק נורא שיכול להיחקק. המאבק בחוק יתאפשר רק אם התקשורת תתגייס. זהו צו השעה.

"התקשורת לא יכולה למלא את תפקידה ללא אמון הציבור. אוי לנו בלי העיתונות. בתקשורת שלנו יש הרבה חסרונות ואפשר לסכם את הקלקולים בסיסמה: תקשורת בהון, שלטון ועיתון" אמר זמיר והוסיף כי השלטון יכול להבטיח הרבה מאוד טובות הנאה בתמורה לסיקור אוהד. "המינויים הפוליטיים ברשות השידור, היו מחלה כרונית, שבאמצעותם ביקש השלטון לכוון את הרדיו". 

לאחר הנאומים של ריבלין וזמיר, התקיים פאנל בהשתתפותם של מנכ"ל חברת החדשות, אבי וייס; עורך "הארץ", אלוף בן; עורך "מקור ראשון", חגי סגל; עורכת גלובס, נעמה סיקולר; מפקד גל"צ, שמעון אלקבץ ועורך "כאן חדשות", ברוך שי.

אלקבץ אמר כי "העיתונות בישראל עושה את העבודה שלה. לא כל מי שיושב במשחק כדורגל הוא גם מאמן כדורגל - התקשורת המקצועית קובעת את סדר היום". סיקורל הוסיפה כי "היום כל אחד מרגיש שהוא יכול להיות עיתונאי, לא מבינים שעיתונות דורשת מקצועיות". 

"כשרציתי למנות את ישי שנרב במקום ניב רסקין, אבי וייס אמר לי שזו התאבדות", סיפר מפקד גל"צ, שגם התייחס בהמשך לסערה סביב קובי מידן. "בעיני קובי מידן הוא סמל. הבעיה של קובי הייתה באיך שהציבור במדינה התייחס לאמירתו. ברגע שאמר שלא התכוון לפגוע בחיילי צה"ל, לא היה לי שיג ושיח איתו – היה ונגמר".

ברוך שי התייחס לנחיצותו של השידור הציבורי וטען כי לכאן חדשות "יש יכולת להגיע למקומות שלאחרים אין - פריפריה. שחיתות ציבורית ברשויות המקומיות נמצאות אצלנו במרכז המהדורה המרכזית". עוד הוסיף עורך כאן חדשות כי "מאז שאנחנו באוויר, לא קיבלתי טלפון מאף גורם פוליטי להטות דיווח כזה או אחר. מעולם לא ניהלתי שיחה עם ראש הממשלה או עם שרים".

"איכות המהדורה של התאגיד הרבה יותר גבוהה מהרייטינג שלה", אמר אבי וייס. מנכ"ל חברת החדשות התייחס לפיצול ערוץ 2 ואמר כי מדובר ב"אחד הדברים הזוועתיים שקרו לתקשורת בשנים האחרונות. ראש הממשלה חשב שיצליח לחסל את חדשות 2 והמציאות לא התיישרה עם הרצון שלו".

חגי סגל אמר בכנס: "אני לא רוצה להגיע לקיצוניות של "הארץ". אני לא אעסיק אצלי גדעון לוי ימני". עם זאת, עורך מקור ראשון ציין כי הוא מנוי לעיתון "הארץ" כבר שנים.