תקיפה בסוריה
צילום: אי-פי

יעדי התקיפות בסוריה בחודש האחרון: מערכות הגנה של איראן

בישראל קיבלו אחריות לתקיפות של השבועות האחרונים, שבמסגרתן הושמדו טילי קרקע-אוויר לטווח של 110 ק"מ. בצה"ל מעריכים כי הפעילות של חיל האוויר והמודיעין מנעה תקיפה קשה יותר על ישראל. הערכה נוספת: חיזבאללה היא כבר לא "בובה של האיראנים"
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
11 במאי 2018
12:40

בצה"ל מעריכים הבוקר (שישי) כי פעילות חיל האוויר והמודיעין בשבועות האחרונים מנעו מאיראן תקיפה עמוקה יותר בישראל, מאשר זו שהתבצעה ביום רביעי האחרון. התקיפות של צה"ל בשבועות האחרונים כוונו נגד מערכות הגנה אווירית איראניות על אדמת סוריה, שהועברו על ידי כוח קודס, לאחר תקיפת בסיס T-4 בחודש שעבר. מדובר במערכות היכולות לפעול בטווח של כ-110 קילומטר ויכלו לסכן את חופש הפעולה של חיל האוויר בשמי סוריה.

מפקד כוח קודס, קאסם סולימני, מזהה שינויים שיסייעו לו להפוך את סוריה לחזית אסטרטגית נוספת. בחיל המודיעין זיהו את התהליך ועקבו אחר הניסיון האיראני לשלוח את מערכות ההגנה. בעקבות כך תקף חיל האוויר בשלושה מרחבים בסוריה, בהם הוצבו הטילים והמשגרים, שהועברו כדי לבצע פעולת נקמה נגד ישראל. 

כתוצאה מהתקיפה הישראלית הסתפקו האיראנים בתגובה מצומצמת שכללה כעשרים רקטות בלבד. ההערכה בצה"ל שמדובר בשלב נוסף של עימות מתמשך, אבל האיראנים לא מעוניינים להגיב בשעות הקרובות. לאיראנים יש עדיין בסוריה יכולות מצומצמות של טילים והם ינסו להעביר עוד מליציות וכוחות נוספים. אך הם יכולים למצוא אפיקי פעולה נוספים כתגובה, בין היתר גם פיגוע בחו"ל.

לפי ההערכות, כוח קודס מבין שחיזבאללה כבר לא "בובה" השייכת לאירנים. כך שבצה"ל תופסים כי האירגון השיעי לא מעורב בהסלמה כעת והוא עסוק בענייניו. כמו כן, מבינים האיראנים שפעולה בלבנון עלולה להביא לתגובה חמורה. 

באיראן מביעים שביעות רצון לאחר הפעולה. הם מנסים לייצר משוואה לפיה הם הצליחו לירות לעבר ישראל, וחושבים שישראל מסתירה את הפגיעה ואת הנפגעים ממנה. כמו כן יש רצון של סולימאני להראות הצלחה. זאת על רקע הויכוח הפנימי באיראן עד כמה נכון להשקיע משאבים רבים בסוריה, במיוחד על רקע הצהרת טראמפ.