בנימין נתניהו בישיבת סיעה, פברואר 2018
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנדלבליט פתח מחדש את תיק 2000: נתניהו וכבל ייחקרו, לבני תמסור עדות

היועמ"ש אישר לפני כמה שבועות את המהלך בעקבות עדויות והקלטות שהציג עד המדינה ניר חפץ, ובהם של שרה נתניהו ובנה יאיר. כבל ייחקר מחדש בעקבות מידע הפוגע באמינות גרסתו
מרדכי גילת
16 במאי 2018
20:55

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר לפני כמה שבועות לפתוח מחדש את תיק 2000, שבו מעורב גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות מידע שהתקבל מעד המדינה ניר חפץ – כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. במסגרת זו ייחקר נתניהו פעם נוספת בתיק.

ליאת בן ארי, פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, היא שהחליטה על פתיחת התיק בחלק הנוגע להליך חקיקת "חוק ישראל היום" ב-2014. בין היתר, יזומן גם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) לחקירה, משום שעל פי ראיות חדשות שבידי הפרקליטות והמשטרה התגלו בעיות אמינות בגרסתו. ח"כ ציפי לבני ממפלגתו צפויה למסור עדות פתוחה.

המפנה בחקירה, כאמור, הגיע בעקבות עדויות, מסמכים והקלטות שמסר חפץ ושופכות אור חדש על הפרשה. בין היתר, עד המדינה הקליט את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ואת בנה יאיר.

לפני כשלושה שבועות פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, כי הפרקליטות החלה בהשלמות חקירה בתיקים 1000 ו-2000, ובכלל זה לזמן עדים, בעקבות בקשה רשמית שהגישה הפרקליטות. זאת, בעקבות מידע שהתקבל מעדי מדינה שונים.

עד המדינה חפץ טען בעדותו כי היו אנשים נוספים שנתנו לזוג נתניהו מתנות פרט ארנון מילצ'ן או ג'יימס פאקר, וכי היו לזוג מגעים דומים עם גורמים נוספים. הטענות האלה מעלות חשד בפרקליטות כי גם בתיק 2000, שבו מעורב מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, עולה שאלה אם היו מקרים דומים בעבר.

פרקליטו של חפץ, עורך הדין אילן סופר, אמר לפני שבועיים בריאיון לכאן רשת ב' כי מרשו הפסיק לעבוד עם נתניהו מאחר שחש אי נוחות. "הדברים שחפץ נחשף אליהם הדירו שינה מעיניו, והוא היה מנוע מלחשוף אותם לציבור. הוא לא שתק, לא אתייחס, אבל הוא לא שמר את תחושותיו בבטן", אמר סופר לתמר אלמוג ומוטי גילת. "יש איזו תפיסה שעד מדינה 'מטנף' על אנשים אחרים. המבחן הוא עניין אמירת האמת. כל עוד הוא מעיד אמת זה לא משנה אם הוא אומר את זה כנאשם, או שהוא עושה עסקת טיעון".

על תלונותיו של חפץ על תנאי מאסרו אמר סופר: "לא בטוח שהנוכחות שלי בחדר החקירות הייתה באמת מועילה". לדבריו, "ניר חפץ לא טען נגד החוקר, הטענה היא שהסיטואציה של המאסר בשלב החקירה היא מאוד קשה. כשהאדם מופרד מהסביבה שלו, מוגבל בחירות שלו, מבלה את הלילה בתנאים איומים ונוראיים – אלה הנתונים שמפעילים את הלחץ על הנחקרים, ולאו דווקא החקירה עצמה".