שאול שמאי
צילום: רוי אלימה, פלאש 90

שבע שנות מאסר למורה שאול שמאי שביצע מעשים מגונים בתלמידות שלו

בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר על שמאי גם פיצוי בסך 25 אלף שקלים לכל אחת מחמש נפגעותיו. הפרקליטות דרשה מאסר של 10 עד 18 שנים
שרון עידן
21 במאי 2018
14:02

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שני) שבע שנות מאסר על המורה שאול שמאי, שביצע מעשים מגונים בתלמידותיו בית ספר יסודי בתל אביב. שמאי חוייב גם לשלם פיצוי כספי של 25 אלף שקלים לכל אחת מחמש הילדות שתקף. 

בינואר האחרון הורשע שמאי, בן 48, בבית משפט המחוזי בתל-אביב בביצוע מעשים מגונים בקטינות בנסיבות אינוס. שמאי הודה במעשים במסגרת עסקת טיעון. על-פי כתב האישום שהוגש נגדו אז, המעשים בוצעו בזמן ששמאי שימש מורה ומחנך בכיתה ב'. הוא ביצע מעשים מגונים בארבע תלמידות בנות שבע ושמונה במהלך השיעורים בכיתה, בזמן ששאר התלמידים נחשפים למתרחש. במקרה נוסף, הוא ביצע עבירות מין בתלמידה בת 13 שאותה לימד בביתה.


על פי כתב האישום, ניצל שמאי את היותו מורה לסיפוק יצריו, ושב לעבוד בבית ספר אחר לאחר שהורשע כבר בביצוע מעשים מגונים. זאת, למרות שידע כי הדבר אסור לאור ההרשעה.

בשבוע שעבר נערך בבית המשפט המחוזי בתל-אביב דיון בעניינו של המורה המואשם מתל אביב. בפתח הדיון אמר המורה המואשם כי הוא ״מצטער על הכל וכלפי כל מי שנפגע. עם זאת, צריך פרופורציות, עשו ממני גדול העבריינים של המדינה. אני עבריין ומגיע לי עונש - אבל יש גבול״.


עם פתיחת שנת הלימודים האחרונה, הורים לתלמידים בבית הספר בתל-אביב החלו להפגין נגד המשך העסקתו של שמאי בבית הספר ודרשו את פיטוריו. ההורים אף הפיצו מכתב לכל הורי בית הספר בו הם טענו כי "המנהלת כשלה בתפקידה. איבדנו את האמון והבטחון במי שצריכה לנווט את הספינה גם בים סוער. אשת חינוך אמיתית רואה את טובת הילדים לפני טובתה האישית – משבר זה הוכיח מעל לכל ספק שמנהלת בית הספר שלנו רחוקה מכך".

לאחר ששמאי הורשע בביצוע עבירות מין, איימו הורי התלמידים לנקוט הליכים משפטיים אם משרד החינוך לא יפטר את מנהלת בית הספר. הההורים שלחו למשרד החינוך מכתב התראה, בו טענו כי מנהלת בית הספר התרשלה בתפקידה, ואם היא לא תפוטר בתוך עשרה ימים מיום משלוח המכתב הם יפנו לבג"ץ בנושא."המשך העסקתה כמנהלת בית הספר הינה החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני", נמסר מטעם ההורים. "הדבר מחייב התערבות של בית המשפט העליון בדרישה להורות על הפסקת הכהונה לאלתר", הוסיפו.

במועצה לשלום הילד אמרו לאחר מתן גזר דין כי בכוונתם לפנות לפרקליטות בדרישה לערער על קולת העונש. "הגיע הזמן שבו תונהג מדיניות ענישה ברורה ולא מתפשרת כלפי כל מי שפוגע בקטינים", נמסר מהמועצה.