שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
צילום: אי-פי

ארה"ב לאיראן: הסכם חדש? צאו מסוריה והפסיקו לתמוך בטרור

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הציג את המדיניות של ממשל טראמפ כלפי איראן. "נטיל עליה את העיצומים הכלכליים הכבדים בהיסטוריה", הבטיח. הוא תקף את טהראן והאשים: "הכסף שקיבלה מהסכם הגרעין - שימש למימון ארגוני טרור"
מערכת כאן חדשות
21 במאי 2018
16:39

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הציג היום (שני) את מדיניות הממשל האמריקני כלפי איראן, ואמר כי ארצות הברית מתכוונת להטיל על טהראן את "העיצומים הכלכליים הכבדים בהיסטוריה". בנאום במכון המחקר "הריטג'" בוושינגטון, האשים פומפאו את איראן במימון מלחמות וארגוני טרור והציב לה שורת דרישות על מנת להגיע להסכם גרעין חדש.

"נטיל מחדש עיצומים כלכליים - מדובר רק בהתחלה. כשנסיים, אלו יהיו העיצומים הכבדים בהיסטוריה", אמר שר החוץ האמריקני. "חברות מאירופה שיעשו עסקים אסורים עם איראן, ייצטרכו לתת על כך דין וחשבון. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מוכן לדון על הסכם חדש, אך הסכם אינו המטרה. המטרה לשמור על האזרחים. כל הסכם יצטרך לוודא שאיראן לא תוכל ליצור תכנית גרעין חדשה".

שר החוץ האמריקני הציב שורת דרישות לאיראן כדי שארצות הברית תהיה מוכנה לחתום על הסכם חדש: "עליה לזנוח את הרצון לתכנית גרעין וכן את העשרת האורניום, לספק מידע לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לשחרר את כל האזרחים האמריקנים, להפסיק תמיכה בארגוני טרור כגון חיזבאללה, להסיג את כל כוחותיה מסוריה, לסיים את תמיכת כוח קודס בטרור, ולהפסיק לאיים על בעלות בריתנו כגון ישראל וסעודיה. אלו דרישות מאוד בסיסיות".

פומפאו הוסיף כי "אנו מוכנים לשקם את היחסים עם איראן, אם תבצע מהלכים אלו. אנו מחפשים תמיכה בקרב בעלות בריתנו, ולא רק האירופאים, להצטרף למאמץ נגד איראן. בשבועות הקרובים נשלח משלחות לעולם על מנת להסביר את עמדתנו לבעלות בריתנו".

"הסכם הגרעין לא שמר על ביטחון האזרחים האמריקנים"

שר החוץ האמריקני הסביר מדוע ארצות הברית פרשה מהסכם הגרעין: "טראמפ פרש מהסכם הגרעין ממספר סיבות. הוא לא שמר על ביטחון האזרחים האמריקנים מפני הסכנות של המשטר האיראני והוא שם את העולם בסכנה בגלל מגרעותיו".

פומפאו התייחס לחשיפת מסמכי המודיעין מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "כפי שראינו ממבצע המודיעין הישראלי, לאיראן הייתה תוכנית גרעין במשך שנים. המכניזם לפיקוח בהסכם לא היה מספק. הוא אפשר להם להשתמש בכסף שקיבלו מההסכם לממן מלחמות וארגונים כגון חמאס. קסאם סולימאני משתמש בכסף זה. המזרח התיכון הוא מקום יותר נוח לחיזבאללה מאשר בתקופה שלפני ההסכם".

שר החוץ האמריקני אמר עוד כי "כח קודס מבצע התנקשויות בלב אירופה, ואיראן לא מוכנה להביא לדין את ראשי אל קאעידה. אנחנו שואלים את העם האיראני - האם זה מה שאתם רוצים? להיות בעלי ברית של ארגונים כגון חיזבאללה? על המשטר להתייחס לאזרחיו בצורה טובה יותר. העם האיראני מתוסכל מכשליו של המשטר. היחס של המשטר למחאות רק מראה כמה המשטר מפחד, במיוחד מנשים איראניות", הוסיף פומפאו.