אבו מאזן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: ישראל לוחצת על אבו מאזן להעביר משכורות לעזה

בישראל מאיימים על אבו מאזן כי אם ימשיך בהקפאת המשכורות בעזה, המסים לרשות יקוזזו, זאת כדי למנוע הידרדרות נוספת של הרצועה. במקביל, בירושלים תומכים בהסדרת המצב ההומניטרי בעזה
גילי כהן
23 במאי 2018
20:41

ישראל לוחצת על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להעביר משכורות לרצועת עזה, זאת על מנת למנוע קריסה הומניטרית ברצועה, כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. בישראל אף מאיימים על אבו מאזן כי אם ימשיך בהקפאת המשכורות לפקידי הרשות בעזה, כספי המסים שנגבים עבור הרשות יקוזזו.

מעבר לניסיון למנוע הידרדרות הומניטרית נוספת ברצועה, מטרת הלחץ מצד ישראל על אבו מאזן הוא להעביר לו את המסר כי הוא לא זה שיקבע האם ומתי יחל עימות נוסף בעזה. כפי שמסתמן כעת, יו"ר הרשות הפנים את המסר הישראלי, כאשר בשבועות האחרונים הוא החל לשלם משכורות בעזה באופן חלקי, אך עדיין מופעל עליו לחץ ישראלי ובינלאומי לחזור לשלם משכורות מלאות. במקביל, ישראל גם תומכת בהסדרה של מצב ההומניטרי בעזה.


אתמול דווח בעיתון "אל-חיאת" כי מגעים שנערכו לאחרונה בין נציגי הממשל האמריקני, האו"ם, מדינות ערביות ומדינות מערביות הניבו הסכמה והבנה לגבי קידום פרויקטים הומניטריים חיוניים בעזה, באמצעות האו"ם, ובמנותק מחמאס. עוד נאמר בדיווח כי מדובר בשורה של פרויקטים בשווי 600 מיליון דולר לתקופה של חמשת החודשים הבאים.לפי הפרסום, ישראל לקוחת חלק בהבנות.

בתוך כך, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מדווח הוים מפי מקור פלסטיני כי מצרים חותרת להקים אזור סחר חופשי ברפיח. הפרויקט ייצא לדרך רק לאחר שוועדה אזרחית תקבל לידיה את השליטה ברצועת עזה במקום שלטון חמאס. על פי הדיווח, מדובר בחלק מתכניתו של השליח האמריקני למזחר התיכון, ג'ייסון גרינבלט, להקל במצוקות הכלכליות של הרצועה.

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב תידרך היום את חברי מועצת הביטחון של האו"ם בוועידת וידאו, וסקר את המצב ברצועת עזה. מלדנוב התייחס גם לפתיחת מעבר רפיח ולפתיחת מעבר כרם שלום ואיך אלו מסייעים להתמודדות במצוקות בעזה.