פלסטינים מיידים אבנים
צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

תחקיר פציעת לוחם דובדבן: המחבל לא זוהה ולכן לא נורה

דובר צה"ל הדגיש כי למרות האירוע הבוקר במחנה הפליטים אל עמרי, שבו נפגע החייל מפלטת שיש שהושלכה אליו - אין שינוי בהוראות הפתיחה באש. עוד צוין כי הפצוע לבש מיגון מלא. המחבל נמלט ולא נתפס
רועי שרון
24 במאי 2018
15:10

המחבל שהשליך פלטת שיש על לוחם דובדבן הלילה (חמישי) ופצע אותו באורח אנוש לא זוהה ולכן לא בוצע לעברו ירי, כך עולה מתחקיר ראשוני של צה"ל לגבי האירוע במחנה הפליטים אל עמרי, סמוך לרמאללה. דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הדגיש ביחס לאירוע הקשה כי אין שום שינוי בהוראות הפתיחה באש.

עוד עולה מהתחקיר כי החייל לבש מיגון מלא בעת הפעילות המבצעית במחנה, ופלטת השיש שהושלכה עליו פגעה בקסדתו. המחבל שפצע את החייל נמלט מהמקום מבלי שנתפס.

לוחמי יחידת דובדבן הגיעו לאל עמרי במטרה לעצור מבוקשים במחנה. החייל שנפצע היה חלק מכוח החיפוי בפעילות, ונפגע בעת שנצמד לקיר אחד הבניינים. עוד צוין בתחקיר כי לא התרחשו התפרעויות או עימותים נוספים עם פלסטינים תושבי המקום בעת הפגיעה בחייל. לאחר שקיבל טיפול רפואי במקום, פונה הלוחם לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

באירוע אחר, לוחמים של משמר הגבול עצרו הלילה מחבל פלסטיני בשנות -20 לחייו, שירה אל מחסום המנהרות מדרום לירושלים. לא היו נפגעים בקרב הכוחות שהיו במחסום.

הפלסטיני ביצע את הירי בסביבות השעה 04:00 מאזור העיירה אל-ח'דר, סמוך לבית לחם. תצפית של גדוד האיסוף "ניצן" הממוקמת באזור זיהתה את היורה, וכיוונה צוות של לוחמי מג"ב וצה"ל שיצאו לסריקות.

במהלך המרדף אחריו, ביצע המחבל ירי נוסף לעבר רכב של לוחמי מג"ב. בסופו של דבר נעצר המחבל, תושב בית סאחור, כשהוא פצוע קל. על גופו נמצאה סכין, ובסמוך למקום המעצר אותרו גם אקדח מסוג FN, שבאמצעותו ככל הנראה ביצע את הירי.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום לאירוע ואמר כי "ליבנו עם לוחם דובדבן ומשפחתו בשעות הקשות האלו בהן כל עם ישראל מתפלל יחד להחלמתו. אנו רואים את האירוע בחומרה רבה. המחבל המנוול שפגע בו לא יידע יום ולא יידע לילה. לא יעבור זמן רב עד שנשים עליו את היד, חי או מת".