צילום: אי-פי

תחקיר ב-NBC: "בלאק קיוב היא שלוחה של המוסד"

חברת המודיעין הישראלית פנתה לגורמים בממשל אובמה ולבני משפחותיהם במטרה להשיג מידע מכפיש שיכשיל את הסכם הגרעין עם איראן. אחד המקורות סיפר כי העבודה החלה כמה ימים אחרי ביקור טראמפ בישראל. בלאק קיוב: "למרבה המזל, המוסד וה-CIA מסוגלים להתמודד לבד עם העסקה"
מערכת כאן חדשות
26 במאי 2018
12:49

בתחקיר שערכה רשת NBC ושודר הלילה (שבת) על פעילות חברת הריגול בלאק קיוב, נטען כי מדובר בשלוחה של המוסד הישראלי, המשמשת אותו להכפשת פקידי ממשל אמריקנים ועיתונאים שונים. הרשת הצליחה להניח את ידיה על מסמכים פנימיים של החברה, וכן לראיין מקורות בעלי מידע ישיר על פעילותה.

החברה, שנוסדה ב-2011 על ידי קציני צה"ל לשעבר, חיפשה עדויות להתנהגות לא ראויה, כלכלית או מינית, של פקידי הממשל העומדים מאחורי הסכם הגרעין עם איראן. היא קיוותה לעשות זאת באמצעות התיידדות עם גורמים בממשל אובמה, או בני משפחותיהם.

עוד נטען בתחקיר כי בלאק קיוב פועלת באופן המשרת את האינטרסים של מדינת ישראל. בכתבה מסביר אחד המקורות כי החברה החלה לעבוד על הסכם הגרעין ימים ספורים לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקר בישראל במאי 2017. 

אותו מקור אמר כי המבצע האיראני הושק ימים ספורים לאחר שהנשיא דונלד טראמפ ביקר בישראל במאי 2017. המקור טען שנאמר לו כי העבודה מתבצעת "עבור טראמפ", אך אין כל עדות לכך שממשלת טראמפ אכן עשתה זאת. "אתה לא תמצא את השם שלהם בחוזה", אמר המקור, "אני לא יכול להוכיח שזה היה הממשל, חוץ ממה שאמרו לי".

בתחקיר תואר מבנה החברה, המחולקת לשתי חטיבות: ייעוץ לתאגידים וייעוץ למשטרים ולפוליטיקאים. באתר האינטרנט של בלאק קיוב נכתב כי היא מסייעת ללקוחותיה "לגלות את נקודות התורפה אצל יריביהם" וכן "להוכיח אי סדרים בפעילותם". כמו כן, נכתב כי החברה יכולה לספק "את המידע שלא ניתן להשיג".

בהצהרה לרשת NBC, טענה חברת בלאק קיוב כי אין לה כל קשר לעסקת הגרעין. "כל מי שטוען אחרת או רומז שבלאק קיוב מסמנת פקידי ממשל, מטעה את הצופים והקוראים שלהם", נכתב בהצהרה. בהמשך נכתב כי "למרבה המזל, המוסד וה-CIA מסוגלים להתמודד עם הסכם הגרעין האיראני, ונושאים אחרים של ביטחון לאומי, מבלי להסתמך על המומחיות של חברת בלאק קיוב". עוד צוין בהצהרה כי החברה פועלת תמיד בהתאם לחוק בכל תחום שיפוט בו מתנהלת עבודתה.

העיתון הבריטי "אובזרבר" דיווח בתחילת החודש כי ממשלו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, השתמש בחברת מודיעין ישראלית פרטית על מנת לאתר מידע מכפיש בגנות יועצים של קודמו בתפקיד, ברק אובמה. לפי הדיווח, הבקשה נגעה לשני יועצים מסביבתו של אובמה: בן רודס וקולין קאהל, שהמידע נגדם נועד לפגוע באמינות של הסכם הגרעין בין המעצמות לבין איראן, שאותו הוביל הנשיא לשעבר.

לפי מסמכים שפרסם "הגרדיאן" בנושא, נציגי ממשל טראמפ יצרו קשר עם חברת המודיעין הישראלית במאי 2017, ימים ספורים לאחר הביקור של הנשיא בישראל. החברה המדוברת התבקשה להשיג מידע על הקריירות הפוליטיות וגם על חייהם האישיים של רודס וקאהל, כולל מערכות יחסים שניהלו.

בין השאר, נטען בדיווח בממלכה כי החברה התבקשה על ידי הממשל האמריקני לפנות לעיתונאים שקיימו "קשר רציף" עם שני יועציו של אובמה כדי לבדוק אם הדליפו מידע בנוגע להסכם הגרעין עם טהראן. לצד זאת. בגרדיאן הדגישו כי על אף הקשר הראשוני שנוצר בין מטה טראמפ לבין החברה, לא ברור באיזה היקף בוצע התחקיר סביב השניים.

יממה לאחר מכן, פרסם כתב העת "הניו-יורקר" כי החברה הישראלית שנשכרה עבור המשימה הייתה בלאק קיוב, שם הכחישו את הדברים בשיחה עם כאן חדשות.

"מי ששכר את שירותיה של בלאק קיוב הייתה חברה במגזר העסקי שחפצה בהישארות הסנקציות על איראן - ולא אנשי ממשל טראמפ", פורסם בכתב העת האמריקני. על פי המסמכים של המבצע, אותם חשף הכתב רונן פארו, בלאק קיוב יצרה פרופיל על מספר בכירים בממשלו של ברק אובמה, שהיו מעורבים בתכנון הסכם הגרעין, בהם בן רודס, היועץ לביטחון לאומי בתקופת אובמה, וקולין קאהל. מטרת החברה, על פי הפרסומים, הייתה למצוא לכלוך על הבכירים ובעיקר הטענה שעבדו עם לוביסטים איראנים.

תגיות:
המוסד