השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ארדן הנחה: למנוע מאסירי חמאס צפייה במונדיאל

הנחיית השר לביטחון הפנים התקבלה במטרה להכביד את הלחץ על ארגון הטרור, בשל השבויים הישראלים הנמצאים בידיו: "נמשיך להכביד את היד על אסירי חמאס ולבחון החמרה גם בתנאיהם של אסירים מארגונים אחרים". לפי תקנות שב"ס - אין אפשרות למנוע מאסירים ביטחוניים לצפות בטלוויזיה
רועי ינובסקי
27 במאי 2018
19:46

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, הנחה הערב (ראשון) את שירות בתי הסוהר (שב"ס) למנוע מאסירי חמאס לצפות בטורניר המונדיאל שיתקיים בחודש יוני הקרוב. הנחיית השר התקבלה במטרה להכביד את הלחץ על אסירי חמאס, ובתיאום עם מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום. זאת, בשעה שגופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול מוחזקות בידי ארגון הטרור, ביחד עם אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שנחטפו.


ההחלטה ממשיכה שורה של צעדים שהוביל ארדן בשנים האחרונות נגד אסירי חמאס. בין היתר הוחלט בעבר להפסיק את ביקורי משפחות מחבלי חמאס-עזה, לא להחזיר גופות מחבלים ולצמצם את תנאי המאסר של מחבלים למינימום הנדרש שהדין הבינלאומי מחייב.

אולם, מתברר כי הנחיית ארדן כרוכה בתהליך בירוקרטי סבוך מבחינה משפטית. במצב החוקי היום אין אפשרות מעשית למנוע צפיה בערוצים המשודרים בכלא. זאת, בעקבות תקנות משנת 1997, לפיהן ישנה חובה לאפשר לעצורים לצפות בטלוויזיה, מכיוון שאין הפרדה בשב"ס בין עצירים לאסירים ביטחוניים. בישיבה שכינס ארדן, השתתפו גם הגורמים המשפטיים הרלוונטיים, והוחלט לבחון את האפשרות המשפטית לשנות את התקנות הקיימות כיום.

"אין לי שום כוונה לאפשר למחבלי החמאס לצפות במונדיאל, בשעה שגופותיהם של חיילינו מוחזקות בעזה ביחד עם אזרחינו החטופים", אמר ארדן. "מי שהוציא את עצמו ממשפחת העמים ודבק בתרבות של רצח וטרור, לא אמור ליהנות מתחרות ספורט בינלאומית שמחברת עמים שונים ברחבי העולם. אנחנו נמשיך להכביד את היד על אסירי ארגון הטרור חמאס, ולבחון החמרה גם בתנאי המאסר של אסירים ביטחוניים מארגונים אחרים", הוסיף.