אצטדיון טדי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המבקר: בודקים את הטענות סביב מכירת הכרטיסים לישראל-ארגנטינה

במשרדו של יוסף שפירא הודיעו כי נפתחה בדיקה ראשונית בנוגע לאופן חלוקת הכרטיסים למשחק הידידות החגיגי, שצפוי להיערך בשבת הבאה באצטדיון טדי. מאז פתיחת המכירה, הועלו תלונות על כמות הכרטיסים שהוקצתה לקהל הרחב
הדס גרינברג ואמוץ שפירא
31 במאי 2018
14:33

משרד מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, הודיע היום (חמישי) כי החליט לקיים בדיקה ראשונית בנוגע לטענות סביב מכירת הכרטיסים למשחק הידידות בין נבחרת ישראל לנבחרת ארגנטינה בשבת הבאה באצטדיון טדי שבירושלים. הטענות בנושא הועלו לראשונה על ידי חברת מערכת התוכנית "ערב ערב" בכאן 11, הדס גרינברג.

בהודעה ממשרדו של שפירא, שנמסרה בתגובה לפניית יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), נמסר: "למבקר המדינה הגיעו תלונות שהתייחסו לאופן מכירת כרטיסים לציבור למשחק הכדורגל בין נבחרות ישראל לארגנטינה. על פיהן, מספר הכרטיסים שהוצע למכירה לציבור הרחב היה מצומצם ביותר. על אף שהאירוע הוגדר כאירוע פרטי, וארגונו הועבר לגורם מסחרי, משרד התרבות והספורט החליט להשתתף חלקית במימון המשחק.

"המבקר הנחה לסיים את בדיקת נושא הכרטיסים קודם למועד קיום המשחק. על פי הצורך, הבדיקה תימשך גם לאחר מכן". עוד נאמר כי הוחלט לבצע את הבדיקה הראשונית בנושא במסגרת הביקורת על טקס הדלקת המשואות ואירועי חגיגות ה-70 לישראל. 

בהודעת המבקר נאמר כי ייבדקו גם טענות בנוגע לכרטיסים למונדיאל, שייפתח בעוד שבועיים: "למשרד מבקר המדינה הגיע מידע שלפיו ההתאחדות לכדורגל הפיצה למקורבים את מכסת הכרטיסים למשחקי המונדיאל הקרוב, האמורים להתקיים החל ב-14 ביוני ברוסיה – כרטיסים שהיא קיבלה מההתאחדות הבין-לאומית לכדורגל (פיפ"א). לאור זאת, החליט מבקר המדינה לעשות בדיקה ראשונית בהתאחדות לכדורגל ובמשרד התרבות והספורט בנושא זה".

בעקבות הודעת המבקר, מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "את בקשת חופש המידע שלנו למשרד התרבות והספורט אנחנו כבר הגשנו. אולי בסוף יתברר שהכל התנהל כשורה - אבל לשם כך חייבים לבדוק! אם למשרד התרבות והספורט אין כלום להסתיר, שיחשפו את המידע ויעבירו לידינו את הפירוט המלא של חלוקת הקצאות הכרטיסים, כדי שכולנו נוכל להבין מה בדיוק קרה שם מאחורי הקלעים, ואיך יכול להיות שכספי ציבור שלנו משמשים, לכאורה, כדי לממן כרטיסים למשחק למקורבים כאלו ואחרים לצלחת".

מכירת הכרטיסים למשחק נגד ארגנטינה עבור הקהל הרחב נפתחה ביום ראשון ב-21:00, אך כבר כעבור כ-20 דקות התבשרו המעוניינים לרכוש כרטיס כי כל הכמות אזלה. מעל 100 אלף אוהדים נכנסו לרשימת ההמתנה בתור לרכישה, אלא שבאתר חברת "לאן", שניהלה את המכירה, הועמדו למכירה רק כמחצית ממספר המושבים באצטדיון.

לאחר שאלפים רבים נותרו מאוכזבים, החלו להישמע תלונות בנוגע להתנהלות המכירה באתר החברה. "זה קצת מוזר, כי כבר בעשרת האלפים שהיו ראשונים, כשלכל אחד יש אפשרות לקנות שני כרטיסים, כבר נגמרו הכרטיסים אחרי 5,000 או 7,000 אנשים - בזמן שיש במגרש 30 אלף מקומות", טען ישראל אוחיון, אחד האוהדים שלא הצליח להשיג כרטיסים לאירוע המבוקש.

אוחיון תיאר את יום פתיחת המכירה: "מ-10:00 חיכיתי להיכנס לתור. גם בפלאפון לא הצלחתי. יש הרבה אנשים בכל מיני מקומות שמספרים שגם כשנכנסו, האתר כל הזמן קורס או מעיף אותם". בדיקת כאן חדשות העלתה כי עם סגירת המכירה, החלו ספסרים למכור כרטיסים למשחק במחירים הגבוהים במאות אחוזים מהמכירה הרשמית. כך, למשל, הציע אחד מהם זוג כרטיסים ב-2,000 שקלים.

טענות הועלו, בין השאר, גם נגד שופרסל, הנותנת חסות למשחק, וקיבלה מבעוד מועד כרטיסים עבור לקוחות שקונים דרך אתר האינטרנט שלה. המפיק והיזם של המשחק, דני בן נעים, אמר: "ידענו שלא נעמוד בביקושים שנתקלנו בהם. היו ביקושים של 600 אלף כרטיסים ובאצטדיון יש 32 אלף מקומות. לצערנו, לא יכולנו לרצות את כולם".