הוגש דוח הגיור: "מדובר בעתיד העם היהודי"

השר לשעבר משה נסים הגיש את ההמלצות להקמת רשות ממלכתית לגיור, שהתקבל בהתנגדות גורפת. השר דרעי הכריז שההמלצות שלא יעלו אפילו לדיון. מנגד מסר הרב דוד סתיו: "אסור שפוליטיקאים יקבעו מהו גיור ומהי הלכה"
אוריה אלקיים ומיכאל שמש
03 ביוני 2018
13:35

שר המשפטים לשעבר משה נסים הגיש הבוקר (ראשון) את דוח הגיור בו הומלץ להקים רשות לגיור ממלכתי כיחידת סמך בלשכת ראש הממשלה. בהצגת הדוח הסביר השר לשעבר כי "הנושא שאנחנו עוסקים בו הוא פשוטו כמשמעו: עתיד העם היהודי, לא פחות מכך".

"בעלייה מברית המועצות עלו יותר ממיליון בני אדם, כ-400 אלף מתוכם מוגדרים לא יהודים. נישואי תערובת הם לא פחות משואה רוחנית. העם היהודי במקום לגדול, הולך וקטן", אמר נסים.

"ההתבוללות חדרה לתוך מדינת ישראל. זה אתגר ולצערי ממשלות ישראל ורבני ישראל חטאו. היו צריכים להתבונן בבעיה הזאת אך הם לא עשו זאת", המשיך נסים. "ההצעה שלנו היא להקים רשות לגיור ממלכתית שהיא אחת ויחידה. אין מקום לבתי דין פרטיים - צריך לומר שלפעמים המטרות של בתי הדין הפרטיים לא טהורות ולעתים עסקיות".


ראש הממשלה נתניהו מקבל את הדוח ממשה ניסים (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את הדוח ומסר: "אנו ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות".

ההמלצות שהוצעו בדוח התקבלו בהתנגדות גורפת. שר הפנים אריה דרעי מסר בתגובה לפרסום כי "אני מתנגד באופן חד משמעי להמלצות אלו ואדאג שלא יעלו אפילו לדיון. המוסמך היחידי על פי תקנות הממשלה להגיש הצעת חוק בנושא הגיור הוא שר הפנים, וברור לגמרי שלא אגיש הצעה זו. אני דורש לחזור מידית להצעת החוק בנושא שהפצתי ואושרה בממשלה, שעיקרה - רק גיור ממלכתי של הרבנות הראשית יוכר בישראל. דרישה זו אעלה היום בישיבת ראשי המפלגות".

גם ח"כ משה גפני הצטרף להתנגדות מהצד החרדי ומסר: "היהדות היא לא דת מסיונרית. להיכנס לעם ישראל יש קושי, ויש דרך, על פיה ניתן להיכנס. הניסיונות לפרק את המסגרת הזאת דרך חוקים, ועדות או תקנות לא יקרו, אנו לא נסכים להם בשום אופן. הסטטוס קוו צריך להישמר, נושא הגיור מלווה אותנו מאז היותנו לעם, זה לא נושא חרדי אלא נוגע ליסודו של העם, ולא נאפשר כל שינוי בנושא הזה. לא תהיה הפרה של הסטטוס קוו".

מנגד אמר יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, כי "מעורבות פוליטית בעולם ההלכה היא אסון להלכה ורעה למדינה. גיור הוא מושג הלכתי ולכן ידעה המסורת היהודית להפקיד את הגיור בידי חכמיה, חלקם אנשי בית הלל וחלקם תלמידי בית שמאי. אסור שפוליטיקאים יקבעו מהו גיור ומהי הלכה".

גם מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, הצטרף למתנגדים מהצד הליברלי והסביר כי "בהמלצות לנושא הגיור ישנם מרכיבים מטרידים ומרכיבים ראויים, ועל פניו ראוי היה לדון בהן. אלא שכבר עתה ברור שהמפלגות החרדיות והממסד הרבני עתידים לקבור אותן קבורת חמור. זוהי עוד הוכחה  לכך שהם אינם מעוניינים בכל מתווה של הסכמה לאומית רחבה או פשרה. זו בדיוק הסיבה מדוע אי אפשר להפקיד בידי גורמים אלו את האחריות הבלעדית על שערי הכניסה לעם היהודי".

באוגוסט האחרון מינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את השר לשעבר נסים לגבש המלצות בסוגיית הגיור בישראל. זאת, על רקע משבר חוק הגיור והתחייבות המדינה לבג"ץ לקדם את חוק הגיור. נתניהו סבר כי ניסיונו של ניסים יסייע לגבש המלצות בסוגיית הגיור, תוך הסכמה רחבה, וכך יוביל לחיזוק האחדות בקרב העם היהודי, תוך כיבוד מורשת ישראל.