ולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

פוטין: "אין כוונה להוציא את כוחותינו מסוריה בקרוב"

ברקע המאמצים הבין-לאומיים להסדרת המצב בסוריה, נשיא רוסיה הבהיר שכוחותיו יישארו במדינה, אך "ייסוגו אם יהיה צורך". על היחסים עם ארה"ב אמר: "צריך חוקים ברורים בנוגע לסחר עולמי"
סוכנויות הידיעות
07 ביוני 2018
16:22
עודכן ב 16:57

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (חמישי) למעורבות הרוסית בסוריה ואמר כי "כוחות רוסיים ייצאו מסוריה באופן מיידי אם יהיה צורך בכך. עם זאת, לרוסיה כי אין תוכניות להסיג את כוחותיה מסוריה בזמן הקרוב". את הדברים אמר פוטין בריאיון בו ענה לשאלות מתושבים.

פוטין הוסיף כי הכוחות הרוסיים המוצבים בסוריה אינם משתמשים בנשקים לצורכי ניסוי, אלא כדי להכניע טרוריסטים. התייחסותו של נשיא רוסיה למצב בסוריה ברקע מאמצי ההסדרה במדינה. בימים אלה מבקרת משלחת רוסית בישראל, הכוללת בכיר בשירות המודיעין הרוסי. חברי המשלחת נפגשו גם עם שר הביטחון אביגדור ליברמן. בהמשך, צפויה המשלחת לקיים פגישות עם גורמי ביטחון נוספים, כחלק מהניסיון להגיע להבנות בין המדינות שיביאו להרחקת איראן מגבול ישראל-סוריה ולהחזרת כוחות משטר אסד לאזור.

בתוך כך, בימים האחרונים דווח שרוסיה פרסה עמדות צבא ושוטרים צבאיים באזור הגבול בין סוריה ללבנון. עוד נטען כי המהלך נעשה ללא תיאום עם חיזבאללה, דבר שעורר מתיחות במקום. לפי העיתון "אל-קודס אל-ערבי", הכוחות נפרסו במטרה למנוע עימות בין ישראל לאיראן, אך ברשת "אל-מיאדין" דווח שבעקבות המתיחות נסוג הכוח הרוסי מהשטח והוחלף בדיביזיה 11 של צבא סוריה.

בדבריו היום, פוטין התייחס גם ליחסי רוסיה-ארצות הברית, ואמר על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות האמריקניות כי "אלה שטויות מוחלטות שהרוסים התערבו בבחירות 2016, זו בדיחה". על משבר הסחר בין ארצות הברית למדינות אירופה אמר פוטין: "אנחנו צריכים חוקים ברורים לגבי הסחר העולמי. מכסות הפלדה שהטילה וושינגטון הן סנקציות בפועל, וזה לא פותר שום דבר. המערב צריך לא לקרות את הענף שעליו הוא יושב".

בשבוע שעבר דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי הבית הלבן נערך לפסגה אפשרית בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפוטין. בכיר בממשל טראמפ ציין כי ג'ון האנטסמן, שגריר ארצות הברית ברוסיה, הגיע לוושינגטון על מנת לסייע בהכנות.

תכנון הפגישה עדיין נמצא בשלביו המוקדמים, כך שטרם נקבע מועד מדויק או מיקום שבו תיערך. בכיר בממשל האמריקני אמר כי "מפגש רשמי בין פוטין לטראמפ היה פרויקט מתמשך של השגריר האנטסמן במשך חודשים".