צילום: מרק ישראל סאלם, פלאש 90

שר בקבינט: "הדיון על המשבר בעזה לא חידש דבר"

חרף ההצעות השונות שהועלו בדיון על ידי השרים, הישיבה הסתיימה ללא החלטות וללא הצבעה. בישראל סבורים כי אין מענה מספק למים, לחשמל ולתשתיות בעזה
גילי כהן
10 ביוני 2018
20:28

אחד השרים שהשתתף היום (ראשון) בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אומר כי הדיון, שעסק בנושא המצב ההומניטרי ברצועת עזה, "לא קידם ולא חידש דבר". השר הוסיף כי "הועלו יוזמות שונות שנמצאות על הפרק לקידום המצב ברצועת עזה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לשרים בישיבה כי "מבחינתי, אפשר להעלות כל יוזמה וכל רעיון לדיון". ‏שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הציג את יוזמתו להקמת אזור תעשייה משותף, וכך גם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לגבי אפשרות הקמת נמל בקפריסין.

השר לענייני מודיעין, ישראל כץ, הזכיר את אפשרות הקמת האי המלאכותי ואמר כי נדרש לערוך בהצעה הזו דיון מעמיק ולכן הסיר אותה מסדר היום. ‏השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הציג שוב את עמדתו כי יש לבצע ירי לעבר מפריחי עפיפונים - עמדה שבה תמך גם שר החינוך, נפתלי בנט.


חרף ההצעות השונות, הדיון הסתיים ללא החלטות וללא הצבעה, אך עם אמירה שדיונים נוספים יתקיימו בהמשך. בישראל סבורים כי אין מענה מספק למים, לחשמל ולתשתיות בעזה.

עוד לפני כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני אחר הצהריים, התבטאו שרים בקבינט נגד הסדרה הומניטרית ברצועת עזה ללא החזרה של גופות חיילי צה"ל, המוחזקות בידי חמאס. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר כי ״צריך לזכור שיש בנים שלנו, גם גופות חיילים וגם אזרחי ישראל, שנמצאים בידי חמאס בעזה ולכן הנוסחה אותה אקדם היא: הומניטארי תמורת הומניטארי, ובלי ארוחות חינם".

השר ישראל כץ התייחס אף הוא לנושא גופות החיילים, אך בנוסף מתח ביקורת על התנגדות שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לתוכנית האי המלאכותי. כץ החליט להוריד את התוכנית מסדר היום של הקבינט: "בשל חילוקי דעות מהותיים בין שר הביטחון לביני, והעובדה שבשל כך לא נוצרה התשתית הראויה לדיון בקבינט ב"תוכנית האי-פרדות מעזה״ אותה יזמתי, ביקשתי להסיר את הנושא מסדר היום".

הבוקר אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי "אם מישהו חושב שהקלה על המצב האזרחי או שיפור המצב הכלכלי ברצועה יביא להפסקת הטרור - הוא טועה ומטעה. צריך קודם כל להבין למה נוצרה בעיה בכלל, למה התנאים קשים במציאות האזרחית ברצועת עזה".

ליברמן הוסיף: "יש כאלה שאומרים ששיפור המציאות היומיומית יפסיק את החיכוך ליד הגדר ואת הטרור, ושהם יפסיקו לשגר עפיפונים – שום דבר. הכל הזייה ואשליה, כמו שפעם אמרו 'שטחים תמורת שלום'. החזרנו שטחים בהתאם לקווי 67 וקיבלנו בתמורה קסאמים".

לקראת הדיון בקבינט, הפעילה משפחת גולדין לחץ על השרים לדרוש כי תחול התקדמות בנושא גופות החיילים והשבויים בעזה, כתנאי להתקדמות בפרויקטים הומניטריים ברצועה. בהודעה מטעם המשפחה נמסר: "אנו דורשים כי בישיבה היום תתקבל החלטה ברורה לפיה לא תתקיים הסדרה ולא יקודמו פרויקטים הומניטריים בעזה ללא השבת הבנים תחילה".