חפש
Languages
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ שב לארה"ב: "אין יותר איום גרעיני מצד קוריאה הצפונית"

הנשיא האמריקני נחת בארצו אחרי הפסגה בסינגפור עם שליט קוריאה הצפונית, והכריז: "זו הייתה חוויה מעניינת, כולם יכולים להרגיש עכשיו הרבה יותר בטוח"
סוכנויות הידיעות
13 ביוני 2018
13:31

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הצהיר היום (רביעי) בעקבות הפסגה שקיים בסינגפור עם קים ג'ונג און כי "אין יותר איום גרעיני מצד קוריאה הצפונית". בציוצים שפרסם בחשבון הטוויטר שלו עם נחיתתו בחזרה בארצות הברית, כיממה לאחר סיום הפסגה בסינגפור, הוסיף טראמפ כי "כולם יכולים להרגיש עכשיו הרבה יותר בטוחים מאשר ביום שבו נכנסתי לתפקיד".


"זה היה מסע ארוך", כתב עוד טראמפ לאחר הנחיתה. לדבריו, "הפגישה עם קים ג'ונג און הייתה חוויה מעניינת וחיובית מאוד. לקוריאה הצפונית יש פוטנציאל רב לעתיד".

"לפני שנכנסתי לתפקיד אנשים הניחו שאנחנו יוצאים למלחמה עם קוריאה הצפונית", המשיך נשיא ארצות הברית והתייחס לקודמו בתפקיד: "אובמה אמר שקוריאה הצפונית הייתה הבעיה הכי גדולה ומסוכנת שלנו. כבר לא - תישנו טוב הלילה!".

הלילה פרסמה הטלוויזיה בקוריאה הצפונית את דבר הפסגה המדינית ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית לשליט המדינה המבודדת. בדיווח בטלוויזיה נטען כי ארצות הברית הסכימה להסיר עיצומים כלכליים מעל פיונגיאנג. בארצות הברית לא הגיבו לידיעה.

בנוסף, הטלוויזיה בפיונגיאנג הכריזה כי הפסגה הביאה ל"שינוי ביחסים הקשים עם ארצות הברית". עוד נאמר כי שני המנהיגים קיבלו הזמנות לבקר במעונים הרשמיים אחד של השני. בתוך כך, קים אמר הלילה כי ימשיך בצעדים של רצון טוב - אם הממשל האמריקני יפעל לבניית אמון עם מדינתו.


אתמול נפגשו טראמפ וקים ג'ונג און בפסגה היסטורית באי סנטוסה בסינגפור, וחתמו על מזכר הבנות. מעיקרי המזכר, עולה כי שתי המדינות מתחייבות לייסד קשרים חדשים בהתאם לרצונות העמים, והן יסייעו בבניית משטר שלום ארוך ויציב בחצי-האי הקוריאני. עוד עולה מהמזכר כי קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול לפירוז מלא של חצי-האי הקוריאני, שתי המדינות מתחייבות להחזרת שיירי שבויי מלחמה, וכן להמשך שיחות בתקופה הקרובה בין שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, לבכיר צפון קוריאני.

שני המנהיגים הגיעו אתמול אל מלון קאפלה באי, ולחצו ידיים לפני פגישה בארבע עיניים, שהתקיימה כ-45 דקות. ב-CNN דווח כי קים אמר לטראמפ בצאתם מפגישתם הראשונה כי רבים ברחבי העולם לא היו מאמינים שדבר כזה יכול היה מתרחש. "הרבה אנשים בעולם יחשבו שזה לקוח מתוך פנטזיה, מתוך סרט מדע בדיוני", אמר קים לטראמפ באמצעות מתורגמן. בקוריאה הדרומית דווח כי קים הזמין את טראמפ לפסגה נוספת בפיונגיאנג בחודש הבא.


לאחר הפגישה בנוכחות מתורגמנים בלבד, החלה הפגישה המורחבת עם יועצי שני המנהיגים. בתחילת הפגישה הודה טראמפ לקים על הגעתו למפגש, וציין שבעבודה משותפת יוכלו לפתור בעיות שלא נפתרו עד כה. מיד לאחר מכן שוב הייתה לחיצת יד בין השניים. אחרי שהסתיימה פגישת השניים, הראה טראמפ לקים מקרוב את הלימוזינה הנשיאותית בפתח מלון קאפלה.

בתום הפגישה המורחבת התפנו שני המנהיגים וחברי המשלחות לארוחת צהריים משותפת אליה הצטרפו גם דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, שגריר ארצות הברית בפיליפינים, סונג קים, וחבר המועצה לביטחון לאומי מאט פוטינגר.