שי ניצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט המדינה: לא מבין איך קוראים לארוחות ממסעדות יוקרה "חמגשיות"

שי ניצן בריאיון ראשון מאז ההחלטה להעמיד לדין את רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות, דוחה את טענות פרקליטיה של נתניהו ומבהיר "כתב האישום לא מופרך ולא הזוי. אם לא היה סיכוי סביר להרשעה - לא היינו מגישים אותו". הריאיון המלא ישודר מחר בחדשות השבת
תמר אלמוג
29 ביוני 2018
09:17
עודכן ב 30 יוני 15:47

פרקליט המדינה, שי ניצן, דוחה את הטענות על כתב האישום שהוגש נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. בריאיון ראשון מאז הוחלט על העמדתה לדין בפרשת המעונות, אומר ניצן כי "כתב האישום הזה הוא בוודאי לא מופרך ולא הזוי, הוא מדבר בעד עצמו". בריאיון עם תמר אלמוג שישודר היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11, מדגיש פרקליט המדינה כי "אם לדעתנו לא היה סיכוי סביר להרשעה - ודאי לא היינו מגישים את כתב האישום". 


"אני לא מבין איך אפשר לקרוא לארוחות ממסעדות יוקרה, במאות אלפי שקלים, 'חמגשיות'", מציין ניצן. "אתה שומע 'חמגשיות', אתה מדמיין איזה מזנון פועלים שלוקחים בחמגשית. חלק גדול מאוד ממה שפורסם בחודשים האחרונים על מגעים ועל הסדרים, זה פשוט חדשות כוזבות". 

פרקליט המדינה הגיב גם להצעה מטעמה של נתניהו, שפורסמה בחדשות הערב בכאן 11, להשיב כסף בגין ארוחות שהוזמנו למעון, ללא התחייבות מצד הפרקליטות לגורל התיק. "הייתה איזושהי בקשה שלהם להציע הצעה. שקלנו והגענו למסקנה שזה לא צריך לעכב את כתב האישום. אם בן אדם אומר 'אני רוצה להחזיר כסף שמגיע למדינה', מה אני אגיד לו? 'אל תחזיר כסף'?" 


בריאיון התייחס פרקליט המדינה גם לתופעת ראשי הרשויות הנאשמים בפלילים, ואמר כי הוא עצמו לא היה מצביע לאדם שעומד לדין על עבירת שוחד. "מבחינה משפטית טהורה, החוק מאפשר לאדם שמתנהל נגדו משפט פלילי לרוץ לבחירות", אמר ניצן. "אבל אני חושב שצריך לחשוב טוב. המשמעות של הגשת כתב אישום היא שהפרקליטות, שהיא גוף מקצועי ואובייקטיבי, חושבת שיש סיכוי סביר להרשעה".

"אני חושב שצריך לעשות כל מאמץ כדי שכל התיקים שמתנהלים נגד ראשי רשויות מקומיות, אם ניתן הדבר, יגיעו לשלבים של החלטה", אמר ניצן. "הציבור שהולך לבחור זכאי לדעת לפני בחירות אם יש כתב אישום, או לפחות החלטה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע, נגד ראש המועצה או ראש העירייה".


ביום חמישי שעבר הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה ונגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. סיידוף יואשם גם בעבירות זיוף בידי עובד ציבור, שנעשו בקשר למימון הוצאות פרטיות במעונות ראש הממשלה.

על פי כתב האישום, נתניהו פעלה עם סיידוף כדי להשיג במרמה את מימון המשרד להזמנת מאות ארוחות ממסעדות, בשווי כולל של למעלה מ-350 אלף שקלים, תוך עקיפה מכוונת של הנהלים שאסרו להזמין ארוחות מוכנות בשעה שבמעון מועסקת מבשלת. השניים עשו זאת באמצעות מצג שווא כאילו במעון לא מועסקת מבשלת, למרות שזו הועסקה בפועל.

בפרקליטות אמרו כי לאחר בחינת מכלול חומר הראיות ושקילת כל נסיבות העניין, החליט היועץ המשפטי לממשלה לאמץ את המלצת הפרקליטות ואת המלצת פרקליט המדינה לדחות את טענות עורכי דינה של שרה נתניהו שעלו בשימוע, ולהעמידה לדין בגין המעשים והעבירות המיוחסים לה.


מקורביו של סיידוף אמרו כי גם לפי כתב האישום הוא ביצע את דרישות נתניהו, ובסוף הוא מוצא את עצמו באופן תמוה מואשם בסעיפים רבים ממנה. לפי כתב האישום, נתניהו היא זו שביקשה את המלצרים והיא שדרשה את החשמלאי, ועוד.

נתניהו עצמה צפויה להעביר את האחריות באופן מלא לעזרא סיידוף. רעיית ראש הממשלה תטען שהוא היה האחראי הבלעדי על כל ענייני הכספים מול משרד ראש הממשלה, ושהוא זה שהסב את קיומה של המבשלת בפועל, בעת שבוצעו ההתקשרויות מול המסעדות והשפים, כדי לקבל את המימון עבורם. המשמעות - נתניהו צפויה להגיד שסיידוף הוא זה שיצר את מצג השווא שבגינו הוגש כתב האישום.

בתגובה להגשת כתב האישום, אמרו באותו יום עורכי דינה של נתניהו כי "כתב האישום מופרך והזוי". בהודעה מטעם פרקליטיה - יעקב וינרוט, יוסי כהן ועמית חדד - נאמר כי זו "פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות".

"לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא", נכתב בהודעה שפורסמה מטעם צוות ההגנה. "רעיית ראש הממשלה - שאינה עובדת ציבור - כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה", הוסיפו.

עוד נכתב בהודעת פרקליטיה של רעיית ראש הממשלה, כי "משפחת נתניהו היא לא זו שצרכה את עיקר המזון והחמגשיות, אלא אנשים רבים אחרים, לרבות עובדי הבית. הסכום כולל גם אירוח אורחים רשמיים מהארץ ומהעולם, לרבות ארוחות דיפלומטיות עם מנהיגים שאמורות להיות ממומנות מתקציב אחר, ושגם אותן 'הלבישו' על הגברת נתניהו".

עורכי הדין טענו עוד כי "האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה".

יום למחרת ההחלטה להעמיד לדין את רעייתו, הגיב לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "השבוע נשבר שיא נוסף באבסורד", אמר בסרטון. "בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על אוכל וחמגשיות. אוכל וחמגשיות".

לטענת ראש הממשלה, כתב האישום נגד רעייתו מבוסס על נוהל בלתי חוקי, שאינו תואם לכללים שקבעה ועדת הכספים של הכנסת בנוגע להוצאות ראש הממשלה ומשפחתו. "חמישה ימים לפני שנכנסתי לתפקיד רה״מ ב-2009, שלושה פקידים בלתי מוסמכים קבעו נוהל מיוחד", כתב נתניהו. "רק שהם לא קיבלו את האישור הדרוש מבחינת החוק מוועדת הכספים של הכנסת ורק היא קובעת.

"ועדת הכספים קובעת שהמדינה נושאת בהוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה, בדיוק כמו בבית הנשיא. אז מדובר כאן בכלל בנוהל בלתי חוקי. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים".