רצועת עזה
צילום: אי-פי

דיווח: ארצות הברית מקדמת תכנית לשיקום רצועת עזה

ה"וושינגטון פוסט" טען כי ממשל טראמפ מתכנן מהלך לשיפור התנאים ברצועה, בין השאר כדי ללחוץ על אבו מאזן לחדש את המשא ומתן עם ישראל. למרות זאת, בכיר בממשל הדגיש כי המהלך לא יחליף את תוכנית השלום של טראמפ
מערכת כאן חדשות
08 ביולי 2018
07:34

ה"וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר (ראשון) כי הממשל האמריקני מתכנן לקדם מהלך דיפלומטי לשיקומה של רצועת עזה. לפי הפרסום, המהלך עשוי להוביל להפעלת לחץ על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להסכים לחידוש המשא ומתן עם ישראל בתיווך אמריקני. לדברי בכיר בממשל טראמפ שצוטט בעיתון, המהלך לא יתבצע במקום תכנית השלום שהממשל צפוי להציג.

"יש לנו בהחלט פוקוס על עזה כעת בגלל המצב שם, ואנחנו רוצים לנסות לעזור", אמר הבכיר האמריקני, אך הדגיש: "זה לא שאנחנו חושבים שצריך לתקן את עזה לפני שנכריז על תכנית השלום שלנו".


הבכיר הבהיר כי לא מדובר בניסיון להחיות את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הוא דחה את הרמיזות כאילו תכנית "עזה תחילה" נועדה לנטוש את תכנית "שתי מדינות לשני עמים" ולהתעלם ממעמדה של הרשות הפלסטינית באזור. לדבריו, "ממשל טראמפ מאמין שכל הסכם בין ישראל לפלסטינים חייב לכלול את רצועת עזה ואת הגדה תחת שלטון אבו מאזן והרשות הפלסטינית".

בין השאר מתוכננים פרויקטים לשיפור שירותי החשמל והמים ברצועת עזה. ככל הנראה הדבר ייעשה במימון מדינות המפרץ ותורמים נוספים. כמו כן, המהלך מתואם עם שליח האיחוד האירופי למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב.

אבו מאזן הטיל לאחרונה סנקציות על רצועת עזה לאחר שחמאס סירב להעביר לידיו את השליטה ברצועה. יו"ר הרשות אמר בשבוע שעבר למתווכים שונים כי אין בכוונתו להתפשר בנושא ולפי מקורות פלסטיניים מדובר ב"הכל או כלום". 

אבו מאזן נפגש בימים האחרונים עם נציג קטאר לשיקום הרצועה ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב. בכיר ברשות הפלסטינית מסר לכאן חדשות בשבוע שעבר כי אם מלאדנוב יקדם פרויקטים בעזה בלי שתועבר לשליטת הרשות הפלסטינית, ברמאללה ישקלו להכריז עליו כאישיות בלתי רצויה.