מעבר כרם שלום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

מעבר כרם שלום נסגר, נתניהו: "יהיו צעדים נוספים"

ראש הממשלה ושר הביטחון החליטו לסגור את מעבר הסחורות לרצועת עזה, מלבד ציוד הומניטארי. בחמאס איימו בתגובה: "זה פשע נגד האנושות, ישראל תישא בהשלכות"
כתבי כאן חדשות
09 ביולי 2018
16:43
עודכן ב 18:40

ראש הממשלה ושר הביטחון קיבלו היום (שני) את המלצת הרמטכ''ל והורו לסגור את מעבר הסחורות כרם שלום למעט לצורך הכנסת ציוד הומניטרי הכולל מזון ותרופות. אלה יאושרו באופן פרטני על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים. בנוסף, הייצוא או שיווק הסחורות מרצועת עזה יאסר. בתגובה, בחמאס איימו כי ישראל תישא בהשלכות למדיניותה החדשה.

בפתח ישיבת סיעת הליכוד אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יהיו צעדים נוספים אך הוא לא מפרט אותם. "אמרתי לכם כבר מזמן שאני לא מתכוון לפרסם מראש את כל הצעדים שאנחנו עושים או מתכננים, אבל בעצה אחת עם שר הביטחון אנחנו נכביד את ידינו על שלטון החמאס ברצועת עזה  מידית ונסגור היום את מעבר כרם שלום".

פרט לסגירת מעבר כרם שלום החליטה מערכת הביטחון כי לא תוארך התקופה שבה הורחב מרחב הדיג ברצועת עזה. בשלושת החודשים האחרונים אושר לדייגים העזתים לדוג במרחק של תשעה מיילים ימיים מהחוף במקום ששה מיילים ימיים. תוקף ההרחבה מסתיים היום ועל פי ההחלטה, מרחב הדיג יוחזר כבר היום לטווח המקורי.


שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו כי כבר ביומיים הקרובים תחל הכבדה על כל המעברים. "זה לא יוכל להימשך, הנחיתי את צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לנקוט כמה צעדים, הם יתחילו להרגיש שזה לא יעבוד בצורה חד-צדדית מן הסוג הזה".

ליברמן שב והתייחס גם לסוגית השבויים והנעדרים: "הכנו פה חבילה הומניטארית מכובדת, עם יכולת להקל בצורה דרמטית על תושבי עזה. אבל מבחינתי לא קיים דבר כזה עזה תחילה. תחילה זה שבויים ונעדרים שלנו, כמו שאנחנו מוכנים לנקוט בצעדים הומניטאריים, זה אך ורק בתנאי שיהיו גם צעדים הומניטאריים מצדם, קרי הסדרת נושא שבויים ונעדרים ואם מישהו חושב שיוכל לקבל שם הקלות מרחיקות לכת בלי לפתור את סוגיית שבויים ונעדרים, זה לא יקרה. אני אתנגד לכל התפיסה ולכל הגישה שאפשר באופן חד-צדדי לקבל הקלות בלי לפתור את סוגיית שבויים ונעדרים".

דובר חמאס, פאוזי ברהום, האשים את ישראל ב"פשע חדש נגד האנושות" בתגובה לסגירת המעבר: "הצעדים האלה, המהדקים את המצור מעל רצועת עזה ומונעים הכנסת סחורות, הם פשע חדש נגד האנושות. ממשלת ישראל היא שתישא באחריות לתוצאות המדיניות הזאת". לדבריו, "השתיקה מצד העולם ומדינות האזור על המצור המוטל על רצועת עזה זה 12 שנים מעודדת את ישראל להמשיך בצעדיה הנפשעים".

גם בג'יהאד האסלאמי תקפו את ההחלטה לסגור את מעבר כרם שלום ואמרו כי זוהי הכרזת מלחמה וכי הארגונים הפלסטיניים לא ישבו בחיבוק ידיים לנוכח צעד זה. בכיר הארגון אחמד אלמודלל אומר כי הידוק המצור יחזק את מצב העימות התמידי הקיים מול ישראל וכי הפלסטינים לא ייכנעו לסחטנות וללחץ שמפעילה ישראל. "הדבר מדגיש את הכישלון של הכיבוש להתמודד עם תהלוכות השיבה, זה לא יסיט את תושבי עזה מדרך ההתנגדות", אמר אלמודלל.

בצה"ל אמרו היום כי מדינת ישראל רוצה ופועלת לשיפור המציאות ההומניטארית ברצועה בדרכים רבות. "עם זאת ולאור המצב שבו ארגון הטרור חמאס מנצל את תושבי הרצועה ומשגר עפיפונים ובלוני תבערה ונפץ לעבר יישובי עוטף עזה ולא מאפשר את המשך השגרה בעוטף - ננקטו צעדים אלו ואם תמשך התופעה ימשכו צעדים אלו ואף יוחרפו".

בצה"ל רואים בחמאס האחראי לנעשה ברצועת עזה ולהשלכות ממנו". חמאס הוא שגורר את תושבי הרצועה לתהום, צה"ל ימשיך ויפעל ככל שיידרש על מנת לשמר את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

יו״ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג הגיבה להחלטת ראש הממשלה לסגור את מעבר כרם שלום: ״הזוי שראש הממשלה ושר הביטחון פועלים נגד עמדת מערכת הביטחון, נגד עמדת הרמטכ"ל ונגד עמדת ראשי הרשויות. במהלך אחד חסר אחריות, פופוליסטי ומטורף מובילים שר הביטחון וראש הממשלה מהלך קיצוני שידרדר את האזור כולו״.

לפני כחודשיים אישר שר הביטחון, את המלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה, לסגור את מעבר כרם שלום לאחר שפלסטינים הציתו והשחיתו את מעבר הסחורות בצדו העזתי. 

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, מיכאל שמש וסולימאן מסוואדה