פוטין ונתניהו, הערב
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו לפוטין: נפעל בתקיפות כלפי כל זליגה או חדירה לשטחנו

גורמים בישראל אמרו אחרי הפגישה כי רוסיה פועלת להוצאת כוחות איראניים בקרבת הגבול עם ישראל, באזור דרום סוריה. פוטין: היחסים הכלכליים והביטחוניים בין שתי המדינות מתפתחים בכיוון חיובי
גילי כהן
11 ביולי 2018
20:54
עודכן ב 21:36

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (רביעי) במוסקווה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בפתח הפגישה התייחס נתניהו אל יירוט כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה לישראל, ואמר: "אנחנו נמשיך לפעול בתקיפות נגד כל זליגה וכל חדירה לשטחה האווירי או הקרקעי של ישראל. אנחנו מצפים שכולם יכבדו את הריבונות הזאת ושסוריה תשמור בקפדנות על הסכמי ההפרדה". 

גורמים בישראל אמרו אחרי הפגישה כי רוסיה פועלת כעת להוצאת כוחות איראניים בקרבת הגבול עם ישראל, באזור דרום סוריה. לפי הגורמים, "יש אינטרסים הן לישראל והן לרוסיה בהתפתחויות השונות בסוריה - ויש ניסיון למצוא את המכנה המשותף בין המדינות". רוסיה אינה מעוניינת בהמשך ערעור היציבות בסוריה, אלא בחיזוק משטר אסד והשבתו לגבול.

עוד אמר נתניהו לפוטין כי "ברור שהמוקד שלנו זה על סוריה ועל איראן. דעתנו ידועה שאיראן צריכה לעזוב את סוריה, זה לא דבר חדש עבורך. שיתוף הפעולה בינינו הוא מרכיב מרכזי במניעת התלקחות והידרדרות של מצבים כאלה ואחרים, ולכן אני רוצה להודות לך על האפשרות לשוחח בעניינים אלה וכמובן בכל עניין אחר".


פוטין, מצדו אמר לראש הממשלה כי רוסיה מכירה את עמדתה של ישראל, וציין כי היחסים הכלכליים והביטחוניים בין שתי המדינות מתפתחים בכיוון חיובי.

נתניהו אמר בשיחה עם כתבים לאחר הפגישה: "שימור חופש הפעולה של ישראל והבטחתו זה הישג מתמשך של ישראל. אנחנו פועלים במקום מאוד צפוף ולא רק שלא מתנגשים עם הרוסים, אלא מתאמים בין הצבאות, כולל בשעות האלה ובימים האלה. התיאום הזה נמשך". לדברי ראש הממשלה, התקיים תיאום עם הרוסים, גם היום עם יירוט המל"ט הסורי. נתניהו אמר גם בכל הנוגע לסוריה: "אנחנו רואים איראנים - אנחנו פועלים נגדם. אנחנו רואים חיזבאללה - אנחנו פועלים נגדם". 

לפני צאתו למוסקווה אמר נתניהו כי "נדון על צרכי הביטחון של ישראל", והוסיף: "אני מאוד מעריך את הקשר הישיר הבלתי אמצעי והמצוין שיש לי עם נשיא רוסיה. זה מאוד חשוב לביטחון הלאומי של מדינת ישראל". מנגד, נתניהו התעלם משאלת כאן חדשות מדוע לא ביקר בעוטף עזה ברקע השריפות מעפיפוני התבערה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי סוריה ניסתה להגביל את פעילות אונדו"ף בגבול עם ישראל, וביקשה לבטל תקנים בפעילות הארגון. הסורים הערימו קשיים באיוש תפקידי הכוח מטעם האו"ם, המוצב בגבול ישראל-סוריה ומתמקד בתיאום ובניטור הפעילות בסוריה, ואף מנעו אשרות כניסה עבורם לתוך המדינה.

בימים האחרונים העלתה סוריה הצעה רשמית לאו"ם לביטול התקנים לחלוטין. בסופו של דבר סיכלה ישראל את המהלך, בפעילות מאחורי הקלעים, ובשיתוף פעולה עם ארצות הברית. מי שעמדה לצד סוריה ותמכה בהצעה היא רוסיה, ביחד עם איראן וקוריאה הצפונית.