חפש
Languages
הדיון בבית המשפט בלוד

משפט רצח משפחת דוואבשה: הנאשם הקטין ישוחרר למעצר בית

אחרי שנתיים וחצי במעצר הורה בית המשפט לשחרר את הנאשם למעצר בית באיזוק אלקטרוני. השופט בדיון: "חל כרסום ראייתי באישומים". חוסיין דוואבשה: "מרגיש כמו ביום ששרפו את המשפחה שלי, נלך לעליון"
כרמל דנגור
12 ביולי 2018
11:20
עודכן ב 11:45

בית המשפט המחוזי בלוד הורה הבוקר (חמישי) לשחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני את הנאשם הקטין במשפט רצח משפחת דוואבשה בדומא, זאת לאחר שהיה עצור יותר משנתיים וחצי. השופט עמי קובו אמר בדיון כי "חל כרסום ראייתי באישומים הנוגעים למעורבות ברצח". לבקשת הפרקליטות, ניתן עיכוב ביצוע עד יום ראשון.

בתגובה להחלטת בית המשפט מסר עורך הדין ציון המייצג את הקטין: "התחושה היא של סיפוק מעצם ההחלטה שמאפשרת שחרורו בתנאים מגבילים. יותר חשוב בעניינו אלו הן האמירות שבית המשפט שניצח את חומרי החקירה ודיבר על פגיעה חמורה בזכויות היסוד של הקטין, וכנגזרת מכך האמירה הברורה של בית המשפט שהתשתית הראייתית באישומים החמורים התכרסמה לחלוטין. בכך יש בשורה גדולה עבורינו".

עורך דין עדי קידר מארגון חוננו, המייצג גם הוא את הקטין, הוסיף: "טוב מאוחר מלעולם לא. הציבור לא נחשף לקמצוץ הזוועות בתיק הזה. השלב הבא מבחינתינו זה לנהל את התיק שהוא משופר".

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר: "הפרקליטות ביקשה להמשיך את מעצרו של הקטין, לאור העבירות החמורות שיוחסו לו, בין היתר מעורבותו באירוע רצח משפחת דוואבשה בכפר דומא, חברות בארגון טרור ואירועים נוספים שבוצעו ממניע גזעני. בית המשפט קבע בהחלטתו היום כי באשר לאישומים בעניין הרצח בדומא והצתת כנסיית הדורמיציון, חרף כרסום בעוצמת הראיות בעקבות ההחלטה במשפט הזוטא, לא מדובר במהפך ראייתי ועדיין נותרו ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעה. עוד נקבע כי באשר למרבית האישומים בעניין הקטין, אין בפסילת חלק מהראיות כדי לשנות באופן משמעותי את המצב הראייתי ואת סיכויי ההרשעה בתיק. לאחר בחינת מכלול הנסיבות החליט בית המשפט לשחררו באיזוק אלקטרוני ואנו לומדים את הכרעתו בעניין זה. נדגיש כי המשפט עודנו מתנהל כנגד שני הנאשמים".

חוסיין דוואבשה, סב המשפחה, הגיב לאחר ההחלטה: "אני מרגיש כמו ביום ששרפו את הבת שלי, החתן שלי והנכד שלי. לא יודע איך אבשר לאחמד, האח שנשאר בחיים, את הבשורה. נלך לעליון".

ח"כ סמוטריץ' שנכח בדיון מסר כי "בית המשפט מתחיל היום בתיקון עוול קשה, מהקשים וחמורים בתולדותיה של מדינת ישראל, שהמדינה עוללה לקטין הזה ולמשפחתו. העובדה שהוא מוחזק כבר למעלה משנתיים וחצי, בתנאים גרועים מאלה שמוחזקים בהם מחבלי חמאס, היא תוצר של מלחמת אגו של פרקליטות המדינה מהמחלקה היהודית בשב"כ, ששמו את כל יוקרתם על כתפיו על כתפי משפחתו". 

מוקדם יותר הגיעה צעירה ערביה לאולם הדיונים, למרות שמדובר בדיון בדלתיים סגורות. היא הטיחה בבני משפחת הנאשם "אתם גזענים", סירבה להזדהות והוצאה מהאולם. גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיע לדיון, אך השופט עמי קובו אישר לו להישאר באולם אף שאינו בן משפחה.


מוקדם יותר השבוע פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי בית המשפט הורה בימים האחרונים לשירות המבחן לבדוק את חלופת המעצר עליה הורה השופט. לפני כשלושה שבועות פסל בית המשפט את הודאות שני הנאשמים בפרשת דומא, שהתקבלו תוך שימוש בכוח פיזי, ופסל גם את שאר הודאותיו של הנאשם הקטין הקשורות למעורבותו בתכנון ובסיוע לרצח.

הודאותיו של הנאשם הקטין על ארבעה מקרים קודמים של הצתה ושני מקרים של ניקוב צמיגים – נמצאו קבילות. עורך דינו של הקטין, עדי קידר מארגון חוננו מסר: "אדם, ובטח לא קטין, לא צריך להיות באופן אוטומטי במעצר עד תום ההליכים. אני שמח שבית המשפט מתקדם איתנו צעד אחר צעד".

בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', אמר אביו של הקטין לאחר החלטת בית המשפט לפסול חלק מההודאות בפרשה כי "הילד הגיע למצב שהוא מבקש מבית המשפט רעל וחותך לעצמו את הוורידים, רק כדי לא לחזור לידי השב"כ. בני לא העיד על דברים שקרו, אלא גרמו לו לבדות סיפורים.