צילום: דימה וזינוביץ', פלאש 90

הורים בהליך פונדקאות יוכלו להביא שני ילדים משותפים

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה שינוי נוסף בחוק הפונדקאות, שקובע גם כי אם יחידנית המיועדת להליך תוכל להביא עד שני ילדים גנטים. אמש הפגינו אלפים בתל אביב בדרישה לכלול בחוק זוגות חד-מיניים
דקלה אהרן-שפרן ויובל אגסי
15 ביולי 2018
14:26

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ראשון) שינוי נוסף בנוסח חוק הפונדקאות, לקראת ההצבעה עליו בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת – שלפיו להורים הנמצאים בהליך פונדקאות לא יהיו יותר משני ילדים משותפים. בנוסף, לאם יחידנית שמיועדת להליך פונדקאות לא יהיו יותר משני ילדים גנטים. התיקון נעשה בעקבות דרישת משרד הבריאות, שיהיה רשאי להרחיב בצו את המספר לשלושה ילדים.

השינוי בחוק מגיע לאחר קביעת הוועדה מהשבוע שעבר, שלפיה מגבלת הילדים תורחב משניים – כפי שקיים בחוק הנוכחי – לחמישה ילדים. ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני מתחה ביקורת על התיקון וטענה כי "לאורך כל הדיונים בהצעת החוק, נטען כי אין מספיק נשים המעוניינות להיות פונדקאיות, ולכן לא אפשרו לזוגות מהקהילה הגאה אפילו ילד אחד. כעת נוצר מצב אבסורדי, שבו תיאורטית יכולים בני זוג, שזו להם מערכת יחסים שנייה ויש לכל אחד מהם ילדים בנפרד, להביא אפילו ילד שביעי באמצעות הליך פונדקאות".

בשבוע שעבר הוועדה אישרה את הצעת החוק המאפשרת לראשונה הליך פונדקאות גם לנשים שאין להן בן זוג, וסובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת הריון. אתמול הפגינו אלפי בני אדם מול קריית הממשלה בתל אביב, במחאה על הכוונה לאשר את החוק השבוע המליאה מבלי שזוגות חד-מיניים נכללים בו. המפגינים טענו כי מדובר בחוק לא שיוויוני שמפלה אותם לרעה.