צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"חוק ההשתקה": חוק שוברים שתיקה עבר במליאת הכנסת

שר החינוך יוכל למנוע את כניסתם של נציגי ארגון שפועל נגד חיילי צה"ל לבתי ספר, ולא לאפשר להם לדבר בפני התלמידים. עוד קובעת ההצעה שיזמה ח"כ שולי מועלם כי למטרות החינוך הממלכתי תתווסף גם המטרה של חינוך לשירות משמעותי בצה"ל או לשירות לאומי-אזרחי
זאב קם
17 ביולי 2018
06:30

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את "חוק שוברים שתיקה". על פי הצעת החוק, יוכל שר החינוך למנוע את כניסתם של נציגי ארגון שפועל נגד חיילי צה"ל לבתי ספר, ולא לאפשר להם לדבר בפני תלמידים. עוד קובעת ההצעה, שיזמה ח"כ שולי מועלם-רפאלי, כי למטרות החינוך הממלכתי תתווסף גם המטרה של חינוך לשירות משמעותי בצה"ל או לשירות לאומי-אזרחי.

משוברים שתיקה נמסר בתגובה לאישור החוק: "אחרי ההדתה, מגיעה ההשתקה: שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר ׳חוק להשתקת הכיבוש׳. בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם.

הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה, לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש".

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט מסר: ״המציאות שבה ארגונים שחותרים תחת הלגיטימיות של מדינת ישראל ומכפישים את חיילי צה״ל יחלחלו אל תלמידי ישראל - הסתיימה היום. שוברים שתיקה חצו מזמן את גבולות השיח הלגיטימי כשבחרו להוציא את דיבתה של מדינת ישראל רעה בזירה הבינלאומית. כל עוד הם פועלים בחו״ל כנגד מדינת ישראל וצה״ל, אני לא אאפשר את פעילותם במערכת החינוך. רוצים לפעול ? תפעלו בתוך הבית. במערכת החינוך, האמונה על עיצוב דור העתיד, לא יינתן ביטוי לקולות מעין אלו״.

יו״ר סיעת הבית היהודי, ח״כ שולי מועלם-רפאלי מסרה בתגובה: ״היום שמנו סוף למצבים בהם פעילי שוברים שתיקה וארגונים דומים נכנסים לבתי ספר כדי להסית נגד חיילי וקציני צה"ל ומוציאים את דיבת המדינה רעה. מערכת החינוך נועדה להקנות ערכים של אהבת האדם והמדינה ושירות צבאי משמעותי. מי שפועל נגד ערכי ייסוד אלו, לא יהיה רשאי עוד להיכנס למוסדות החינוך בישראל. מעבר למגבלה זו, החוק מטביע אות קלון ציבורי על שוברים שתיקה ועל פעיליה״.

לפני שבועיים אישרה ועדת החינוך של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית את החוק. באותו יום אמר מנכ"ל שוברים שתיקה, אבנר גבריהו, כי גם אישור החוק לא יפריע לארגונו. בריאיון לתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' על "חוק שוברים שתיקה" הוא אמר לרן בנימיני וליגאל גואטה כי "אחרי שהצעת החוק תעבור, נמשיך להגיע לבתי ספר".

"כרגע זה לא נוגע אלינו, למרות שנוהגים לקרוא לו 'חוק שוברים שתיקה'. זה פייק ניוז, בחוק עצמו לא כתוב ארגון ספציפי", אמר גבריהו. "אנחנו לא נגד חיילי צה"ל ולא קוראים להם 'רוצחים', אנחנו מספרים את החוויות שלנו".