צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברי הכנסת החרדים מתקפלים: יצביעו בעד חוק הלאום

חברי הכנסת החרדים סיכמו להמשיך ולהתבטא פומבית נגד החוק, וספציפית נגד סעיף השפה הערבית בחוק, לאות סולידריות עם חברי הכנסת הערבים. עם זאת, יצביעו בעדו בשבוע הבא כשיעלה במליאת הכנסת
זאב קם
17 ביולי 2018
08:26

חברי הכנסת החרדים החליטו להצביע בעד חוק הלאום, למרות סעיף השפה הערבית - כך פורסם הבוקר (שלישי) בתכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב'. לאחר ששוחחו ביניהם, סיכמו חברי הכנסת להמשיך ולהתבטא פומבית נגד החוק, וספציפית נגד סעיף השפה הערבית בחוק, לאות של סולידריות עם חברי הכנסת הערבים. 

עם זאת, כשהחוק יעלה להצבעה במליאת הכנסת בהמשך השבוע, בכוונת חברי הכנסת החרדים להצביע בעדו ולא לעורר משבר קואליציוני בהקשר זה. זאת, למרות האמירות הקשות שהשמיעו בימים האחרונים נגד החוק בכלל, ונגד סעיף מעמדה של השפה הערבית בפרט.

אתמול פורסם כי ראש הסגל של ראש הממשלה, יואב הורביץ, נזף בחבר הכנסת אורי מקלב מיהדות התורה בעקבות ניסיונם של חברי הכנסת החרדים לסייע לחברי הכנסת הערבים לשנות את סעיף השפה בחוק הלאום והעניק לשפה הערבית מעמד גבוה יותר בחוק.

בשיחה הקשה בין השניים אמר הורביץ למקלב כי הוא וחבריו לסיעה עברו כל גבול: "לא נסכים יותר לשינוים בחוק הלאום. זו הפרה של כל הסיכומים בינינו. לא נאפשר להעניק לשפה הערבית מעמד רשמי. לא יהיו עוד שינויים בחוק הזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד לכל שינוי בסעיף מעמד השפה הערבית שמקבלת בחוק מעמד מיוחד אך לא מעמד של שפה רשמית. בין חברי הכנסת החרדים לערבים קיימות הסכמות בנושאים שונים כמו אי התערבות בעינייני דת ומדינה או גיוס לצה"ל ובשל כך ביקשו חברי הכנסת הערבים להיעזר בהם לשינוי החוק.

מחלוקת קודמת שהייתה בין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, לראש הממשלה, על סעיף ההתיישבות היהודית השנוי במחלוקת בחוק הלאום, נפתרה בתום שעות של מגעים. על פי הנוסח המתוקן, שהציע בנט, שונה סעיף 7 ונוסח באופן הבא: ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״. בבית היהודי הודיעו כי הנוסח מוסכם גם על הגורמים המשפטיים וגם על שתי המפלגות. 

תגיות:
חרדים