נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ חוזר בו: "הייתה התערבות רוסית בבחירות"

הנשיא האמריקני, שספג ביקורת קשה לאחר שהתייצב אתמול בפסגה לצד פוטין, בין היתר מרפובליקנים, משנה את עמדתו. "יש לי אמון מלא בסוכנויות המודיעין האמריקניות", אמר
מואב ורדי
17 ביולי 2018
22:03

נשיא ארצות הברית, דונלד טרמאפ, חזר בו הלילה (רביעי) מהכחשותיו במסיבת העיתונאים שקיים בהלסינקי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית. טראמפ אמר כי הוא מקבל את מסקנות הקהילה המודיעינית וכי יש לו אמון בסוכנויות המודיעין.

"יחסי ארצות הברית ורוסיה היו במצב גרוע, אך אלה השתפרו ועתידים להשתפר", אמר הנשיא האמריקני. "יש לי אמון מלא בסוכנויות המודיעין האמריקניות. אני מקבל את מסקנת הקהילה המודיעינית בכך שהייתה התערבות רוסית", הוסיף.

טראמפ אמר עוד כי במסיבת העיתונאים הוא אמר כי הוא לא רואה סיבה מדוע רוסיה תתערב בבחירות בארצות הברית, בעוד הוא התכוון לומר שהוא לא רואה סיבה מדוע זו לא תהיה רוסיה שתתערב בבחירות.

במסיבת העיתונאים אתמול בהלסינקי עם פוטין, כינה טראמפ את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות, המנוהלת על ידי התובע המיוחד רוברט מולר, "אסון למדינה שלי". בנוסף הוא דחה את האשמות שלקמפיין הבחירות שלו היה קשר עם רוסיה: "כל מי שמגיע לתת עדויות לא קשור לקמפיין שלי. זה היה קמפיין נקי, ניצחתי את הילרי, חבל שתהיה עננה מעל הניצחון". פוטין אמר על הנשיא האמריקני: "רציתי שטראמפ יזכה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, בגלל שהוא דיבר על שיתוף פעולה עם רוסיה".

אתמול כבר נשמעה נגד הנשיא האמריקני ביקורת חריפה מבית, בין היתר ממפלגתו. הסנאטור הרפובליקני, ג'ון מקיין, אמר בהודעה שפרסם כי "מעולם לא ביזה עצמו נשיא אמריקני, באופן כל כך משפיל בפני רודן". יושב ראש בית הנבחרים של ארצות הברית, פול ראיין, גם הוא חבר המפלגה הרפובליקנית, אמר כי אין ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות, וכי על הנשיא טראמפ להבין שמוסקבה אינה בעלת ברית, ושעליה לשאת באחריות. סנאטור רפובליקני, אחר, בוב קורקר, אמר כי "דבריו של טראמפ גורמים לארצות הברית להיראות כמו אומה של יריבים חלשים".

הסנאטור הדמוקרטי צ'אק שומר אמר כי מה שהנשיא עשה הוא עלבון לכל האמריקנים: "כולנו צריכים להתאחד ולהתנגד. בכל צעד וצעד הנשיא פוגע בחברינו ומציע יד לאויבינו. בלתי ניתן לתפיסה שהנשיא מאשים את כולם חוץ מאשר את הרוסים. הוא האשים את הבולשת הפדראלית, את הילארי קלינטון ואת כל מי שאפשר, מלבד הנשיא פוטין. טראמפ סומך על המילה של הק-ג-ב על חשבון המילה של הסי-איי-אי.

שגריר ארצות הברית ברוסיה לשעבר וויליאם ברנס תקף את הנשיא טראמפ בראיון לסי-אן-אן: "מסיבת העיתונאים הייתה האירוע המביך ביותר שראיתי מנשיא אמריקני על הבמה העולמית, לעמוד ליד יריב זר ולוותר לו על המעורבות בבחירות, למרות שאנחנו יודעים שהוא היה מעורב, לעמוד לצדו ולזרוק את סוכנויות הביטחון האמריקניות מתחת לאוטובוס, לעמוד לצדו בזמן שהוא טוען שהוא צריך להיות הכבאי בסוריה בזמן שהוא הפירומן העיקרי שאחראי לטרגדיה האנושית שם, אני חושב שזה מזעזע".

בד בבד פרסם ראש המודיעין הלאומי האמריקני, דן קואטס, הודעה ובה כתב: "קהילת המודיעין מעריכה כי רוסיה התערבה בבחירות הנשיאותיות וכי הם ממשיכים לנהל קמפיין שמטרתו לחתור תחת הדמוקרטיה האמריקנית. נמשיך לספק מודיעין אובייקטיבי שתומך בביטחון הלאומי האמריקני".