האתרים שתקף צה"ל בסוריה
צילום: דובר צה"ל

מחסני נשק וסוללות הגנה אווירית: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

במטרות שתקפו מטוסי חיל האוויר: אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובהם שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים של משמרות המהפכה. דובר צה"ל מסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור טיל קרקע-קרקע אמש על ידי הכוח האיראני לשטח ישראל
רובי המרשלג ורועי קייס
21 בינואר 2019
06:33

צה"ל תקף הלילה (שני) באמצעות מטוסי קרב מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני וסוללות הגנה אווירית סוריות בשטח סוריה. דובר צה"ל מסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור טיל קרקע-קרקע אמש על ידי הכוח האיראני לשטח ישראל. בהודעת צה"ל נאמר כי המטרה של הטיל הייתה צפון רמת הגולן וכי הטיל יורט על ידי "כיפת ברזל".


במטרות שתקפו מטוסי חיל האוויר: אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובהם נמל התעופה הבינלאומי בדמשק, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים של משמרות המהפכה. במהלך התקיפה נורו עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים, על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה. בעקבות כך, תקפו המטוסים כמה סוללות הגנה אווירית סוריות.

"התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש נגד ההתבססות האיראנית בסוריה. 

כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל. צה"ל נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול ככל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי ישראל", נמסר בהודעת הדובר.


השר לענייני מודיעין ישראל כ"ץ בתגובה לתקיפה: "‏מדיניות הקווים האדומים למניעת התבססות איראן בסוריה נשמרת במלוא העוצמה. תקיפת צה״ל הלילה את מטרות אל קודס האיראני בסוריה היא מסר ברור לקאסם סולימני ומשמרות המהפכה האירניות- הקם להורגך השכם להורגו. מי שיורה טילים לעבר החרמון הישראלי ישלם את מלוא המחיר".

בעקבות ההסלמה, הורה הצבא שלא לפתוח היום את אתר החרמון למבקרים. לפי שעה השגרה נמשכת ואין הנחיות נוספות לעורף. דוברת אתר החרמון, מיקי ענבר, סיפרה לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "לא הייתה בהלה אתמול ולא נרשמה היסטריה - הכל עבד כרגיל".

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם הגדיר את המתקפה הישראלית "העוצמתית והנרחבת ביותר באזור דמשק". לפי מרכז המעקב, המתקפה הישראלית הנרחבת כללה את נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, פרברי הבירה דמשק, הפרבר הדרומי מערבי והפרבר הדרומי. "הטילים ששוגרו במהלכה כוונה לאתרים ולמחסנים של איראן ושל ארגון חיזבאללה הלבנוני", נטען.