ההפגנות בעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בכיר בג'יהאד האיסלאמי בעזה: האזור קרוב יותר למלחמה מבעבר

הבכיר אמר לעיתון "אל-חיאת" כי "על עזה לבחור בין הנשק לבין מלחמה, להערכתי היא תבחר באפשרות השנייה". בתוך כך, מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות שהם לא מוכנים שישראל תשחק בכסף הקטארי
גל ברגר וגילי כהן
24 בינואר 2019
20:42
עודכן ב 20:45

המתיחות בדרום: בכיר בג'יהאד האיסלאמי בעזה אמר הערב (חמישי) לעיתון "אל-חיאת" כי האזור קרוב למלחמה יותר מבעבר. לדבריו, "ישראל לא תסיר את המצור מעל עזה כל עוד יש בה נשק ועל עזה לבחור בין הנשק שלה לבין מלחמה – להערכתי עזה תבחר במלחמה". עוד דווח כי השליח הקטארי, מוחמד אל עמאדי, שב לרצועת עזה זמן קצר אחרי שיצא ממנה. 

לדברי הבכיר בג'יהאד האיסלאמי, "חמאס מתחבט בין האופציות שלו ומהמר על גורם הזמן מתוך הנחה שהוא יוכל להתגבר על מה שקורה נגדו ללא מלחמה. אבל מי שמכיר את ישראל יודע שלעזה יש שתי ברירות: או להיכנע ולמסור את הנשק או מלחמה".

חמאס הודיע לשליח הקטארי כי אינו מוכן עוד שישראל תשחק בהכנסת הכסף לעזה, כך אמרו מקורות פלסטינים לכאן חדשות. לפי המקורות, חמאס אמר: "אנו לא מוכנים שהכסף יהיה בן ערובה בידי ישראל. פעם היא מכניסה ופעם לא. אם קובעים שהכסף נכנס בראשון בחודש הוא צריך להיכנס בראשון בחודש". לדבריהם, ישראל לא הציבה תנאים חדשים להכנסת הכסף. הם הוסיפו שביממה הקרובה צפוי השליח הקטארי לקיים שיחות עם גורמים בישראל כדי שתסכים לדרישת חמאס.


כמו כן, מקורות בעזה טוענים כי חמאס סירב לקבל את הכסף בניסיון לשפר את תדמיתו, ולמצב את מעמדו מול ישראל והארגונים האחרים בעזה שמותחים עליו ביקורת. זאת לאחר שהג'יהאד היאסלאמי הגביר לאחרונה את ביקורתו על חמאס, בנוגע לחלוקת הכסף.

בתוך כך, בישראל מעוניינים שחלק מהכסף יועבר לחמאס בצורה שונה מכפי שהיה עד כה - באמצעות פרויקטים של האו"ם. זה אחד הנושאים שנמצאים במחלוקת כעת בין חמאס לבין ישראל בנוגע לאופן העברת הכסף.


ישראל, עוד בתחילת המגעים, רצתה שהכספים יועברו במעורבות הארגון, והצביעה על האפשרות להעביר את הכספים דרך מנגנון של האו"ם שמייצר מקומות עבודה ברצועת עזה. עם זאת, יוזמה זו לא צלחה - והכסף הועבר ישירות, באותן מזוודות מזומנים. כעת ישראל מעוניינת שוב, שלפחות חלק מהכסף יועבר דרך אותם מיזמים של האו"ם.

תגיות:
עזה