מתחם התפילה בהר הבית

מתיחות בהר הבית: עשרות מתפללים פרצו למתחם שער הרחמים

בשל חשש מהפרות הסדר במקום, המשטרה תגברה כוחות באזור ועצרה בלילה 60 בני אדם החשודים בהפרות סדר ובהסתה
יערה שפירא וסולימאן מסוודה
22 בפברואר 2019
11:49
עודכן ב 14:03

עשרות מתפללים הצליחו לפרוץ היום (שישי) למתחם שער הרחמים, וקיימו בו תפילה. הכניסה למתחם נאסרה ב-2003 בטענה שהאגודה שפעלה בו קשורה לחמאס. מחשש להפרות סדר בתפילות בהר הבית נערכה המשטרה בכוחות מתוגברים. כחלק מההערכות, המשטרה עצרה הלילה 60 חשודים בחשד להסתה והפרת הסדר, והודיעה כי בשעות הקרובות יבוצעו מעצרים נוספים. 


מקורות פלסטינים דיווחו הבוקר כי יותר מ-40 תושבי מזרח ירושלים נעצרו הלילה על ידי המשטרה, זאת על רקע העימותים בשבוע האחרון סמוך למתחם שער הרחמים שבהר הבית. השבוע אנשי הווקף ופעילים מוסלמים ניסו לפרוץ אל המתחם.


בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי בירכו על פריצת המתפללים למתחם: "העם הפלסטיני שימש היום דוגמא כשהתעקש להגן על מסגד אל-אקצה, חרף כל הקשיים והאיומים שהציבה ישראל, ובכך אישר כי אל-אקצה הוא קו אדום ולא ניתן לשנות בו את השליטה או לבצע בו שינויים". בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי "הצעדות והעימותים בירושלים הם הוכחה לעמדה הלאומית והעממית הפלסטינית המתבססת על הגנת המקומות הקדושים והפלת 'עסקת המאה'".

מוקדם יותר השבוע ניסו פעילים מוסלמים ואנשיי ווקף ניסו לפרוץ בכוח את הכניסה למתחם שער הרחמים.  במקום התפתחו עימותים ו-19 פעילים נעצרו. 

מבנה באב א רחמה, שער הרחמים, נסגר בידי המשטרה בשנת 2003 בטענה שהאגודה שפעלה בו קשורה לחמאס. לפני שנתיים עתר מפכ"ל המשטרה בבקשה להאריך את צו הסגירה של המבנה ועתירתו התקבלה.

עתה הווקף מנסה לפתוח מחדש את המקום וכך בשבוע שעבר נערכה במקום תפילה של מועצת הוקף שהורחבה בשבוע שעבר מ-11 ל-18 חברים. אתמול בבוקר המשטרה נעלה את השערים למבנה ובצהריים הם נפרצו והיו עימותים. כעת העימותים חזרו על עצמם.