מפגין בוונצואלה
צילום: אי-פי

המשבר בוונצואלה: הרוגים ופצועים בעימותים בגבול עם ברזיל

על רקע המשבר במדינה, צבא ונצואלה, שברובו נותר נאמן לנשיא המכהן מדורו, פרס כוחות במוקדים שונים בגבול על מנת למנוע העברת סיוע הומניטרי שמקורו בארה"ב. מדורו הודיע על ניתוק יחסים דיפלומטיים עם קולומביה
יותם רוזנוולד
23 בפברואר 2019
17:37
עודכן ב 06:01

עימותים אלימים בין מפגינים לכוחות הביטחון של משטר נשיאה המכהן של ונצואלה ניקולאס מדורו, אירעו היום (שבת) במעבר הגבול בין ונצאולה לקולומביה, ובין ונצולאה לברזיל. זאת על רקע המשבר הפוליטי במדינה. ארבעה בני אדם נהרגו ו-18 נוספים נפצעו בעימותים בגבול עם ברזיל. מדורו הודיע על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם קולומביה, והורה לדיפלומטים קולומביאנים לעזוב את המדינה בתוך 24 שעות.


שר החוץ של קולומביה, קרלוס הולמס טרוחיו, אמר כי הדיפלומטים הקולומביאנים המוצבים בוונצואלה ישובו למדינה "בהקדם האפשרי, על מנת לשמור על חייהם". טרוחיו הוסיף כי "קולומביה מאשימה את 'הגזלן' מדורו על כל מעשה אגרסיבי או התעלמות מזכויותיהם של הנציגים הקולומביאנים במדינתו".


בימים האחרונים פרס צבא ונצואלה כוחות בחלקים מן הגבול עם קולומביה על מנת "לשמור על היציבות". על פי הערכות שונות, גורמים המזוהים עם חואן גואיידו, ראש האסיפה הלאומית במדינה שהכריז על עצמו כנשיא לפני כחודש, מתכוונים להעביר דרך הגבול סיוע הומניטרי שמקורו בארצות הברית. עם זאת, הצבא שנאמן ברובו למדורו, רוצה למנוע את העברת המשלוח לשטח ונצואלה.

בתחילת החודש אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא פוסל התערבות צבאית במדינה. עוד חשף הנשיא האמריקני בריאיון לרשת CBS, כי סירב לבקשת מדורו לקיים פגישה עמו.

בקרמלין לא הגיבו להצהרת טראמפ, אך חבר ועדת החוץ של הפרלמנט במוסקבה, אנטון מורוזוב אמר לאחר פרסום הדברים כי "מהלך שכזה יתקבל ברוסיה כתוקפנות נגד ונצואלה. הדבר יגרום לאבדות עצומות בנפש וארצות הברית תיתפס בכל העולם כמדינה תוקפנית ועוינת".


בחודש האחרון אלפים מתומכיו של גואיידו יוצאים להפגין במוקדים שונים של ונצואלה, ובהם גם בבירה קראקס, בתקווה לקדם את החלפת השלטון במדינה. מאז הכריז על עצמו גואיידו כנשיא מתנהל קרב עיקש על הנהגת המדינה בינו לבין הנשיא הנוכחי מדורו. מנגד, גם תומכיו של מדורו יצאו לרחובות ודרשו את השארת הנשיא בשלטון בהפגנה גדולה משלהם.

תגיות:
ונצואלה