מנדלבליט ונתניהו
צילום: הדס פרוש ותומר נויברג, פלאש 90

הערכות: נתניהו יואשם בשוחד בתיק 4000

מעריכים כי תיק 2000, בו נתניהו צפוי להיות מואשם במרמה והפרת אמונים, לא ייסגר. מו"ל ידיעות אחרונות צפוי להיות מואשם בשוחד. חומרי החקירה לא יימסרו לפרקליטי החשודים עד לבחירות על מנת למנוע מצב שבו יתפרסמו קטעים מהחקירה
מרדכי גילת ותמר אלמוג
27 בפברואר 2019
20:04

חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו: ראש הממשלה יואשם בשוחד בתיק 4000. תיק 2000 לא ייסגר. פרשננו מרדכי גילת פרסם היום (רביעי) בחדשות הערב כי מעריכים שנגד נתניהו יוגש כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים ואילו נגד מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס יוגש כתב אישום בעבירה של מתן שוחד. 


עוד פורסם כי חומרי החקירה לא יימסרו לפרקליטי החשודים עד לבחירות על מנת למנוע מצב שבו יתפרסמו קטעים מהחקירה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי לפרסם את החלטתו מחר בבוקר, לכל המאוחר בצהריים.

נתניהו סימן את תיק 2000 כאיום הגדול ביותר עליו בגלל עוצמת הראיות, השיחות המוקלטות וחומרת עסקת השוחד שנרקמה בין ראש הממשלה למוזס. בתיק 2000 - תיק נתניהו-מוזס, היו מחלוקות לאורך הדרך ואפילו מתיחות סביב העובדה שהפרקליטות אמרה שאפשר להגיש אישום בכפוף לשימוע, בעוד שהיועץ המשפטי לממשלה מתלבט בעניין זה.

עוד פורסם בחדשות הערב כי כמה מהחשודים צפויים להתנגד לבקשתם של פרקליטי נתניהו שלא להעביר את חומרי החקירה לפני הבחירות. אם יקבל היועץ את הבקשה, הוא צפוי להתנות את קבלתה בכך שראש הממשלה לא יוכל לדרוש הארכת זמן משמעותית לקראת השימוע.

מטעם ראש הממשלה נמסר: "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות. ראש הממשלה נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו ע״י כל הרגולטורים האחראיים וראש הממשלה פעל ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט. מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב".


במסגרת תיק 2000 נחקרות שיחות בין נתניהו למוזס, שהוקלטו בהוראת נתניהו וללא ידיעת מוזס. בשיחות השניים מדברים על עסקה לכאורה של קידום סיקור חיובי לנתניהו בידיעות אחרונות, בתמורה לצמצום כוחו של העיתון המתחאה, ישראל היום, בין היתר בעזרת חוק ישראל היום.

בדצמבר פורסם בחדשות השבוע כי גורמים במערכת אכיפת החוק התייחסו לתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרו כי תיק 4000, תיק בזק-וואלה, הוא "תיק ברזל", אך תיק נתניהו-מוזס הוא החמור ביותר והמוצק ביותר מבחינת ראיות. תיק 2000 מכונה בקרב גורמי אכיפת החוק, "תיק הפלדה" ועמדתה של פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, ליאת בן ארי, בתיק היא חד משמעית: מדובר בתיק שוחד קלאסי.