רחבת הכותל

יריקות ודחיפות: עימותים בתפילת נשות הכותל בירושלים

אלפי מפגינים חרדים הגיעו לכותל המערבי למחות מול האירוע לציון 30 שנה לנשות הכותל. במקום התפתחו עימותים עם המשטרה ומתפללים נוספים. רב הכותל ביקש להימנע מפרובוקציות
עקיבא וויס
08 במרץ 2019
08:05

אלפי מתפללים ובנות סמיר חרדיות הגיעו הבוקר (שישי) לכותל המערבי בתגובה לאירוע לציון 30 שנה לתחילת מאבקן של נשות הכותל. כ-150 חמישים מתפללות מארגון נשות הכותל הגיעו למקום וכ-6,000 אורתודוכסים. במקום התפתחו עימותים בין הצדדים. מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, הותקף ביריקות וצעקות. מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הרבה נועה סתת, נפצעה ונזקקה לטיפול רפואי. בעקבות האלימות עברו המתפללות לרחבת עזרת ישראל. 


הס אמר בריאיון לרונן פולק בכאן רשת ב כי "עמותות חרדליות מממנות את המאבק הזה נגדנו בכותל. עשרות אם לא מאות אוטובוסים הגיעו מרחבי הארץ כאילו באופן ספונטני למחות. אני מצטער לומר שהמשטרה אומנם מתעמתת אבל לא מצליחה לשלוט על ההמון החרדי. אני נמצא פה יחד עם נשות הכותל כבר כמעט עשר שנים ואינני זוכר רמה כזאת של אלימות. הם הגיעו לכאן כמו מתודלקים".

האזינו לריאיון עם יזהר הס

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה לכאן רשת ב כי "ממה הם מפחדים, מה יקרה אם קבוצת נשים תתפלל בכותל? יתכבדו הרבנים ובמקום להתעסק עם קבוצת נשים שמתפללת כבר 30 שנה בכותל, יעשו קצת חשבון נפש לאן התדרדרה הרבנות ואיך ישראלים מרגישים כלפי הממסד הדתי בישראל". 

רב הכותל המערבי, שמואל רבינוביץ הכריז כי רחבת הכותל אינה רחבת הפגנות וביקש להימנע מפרובוקציות ולשמור על הכותל כמקום מאחד ולא מפלג, ומסר: "הכותל איננו במה להשמעת רעיונות ולא רחבה לקיום הפגנות. הניחו לכותל, לבל יהפוך חודש אדר, חלילה, מחודש של שמחה ואחדות - לאבל ומחלוקת".