גבעת אסף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחבל שביצע את פיגועי הירי בגבעת אסף ועפרה מואשם בשלושה מעשי רצח

כתב אישום הוגש נגד עאסם ברגותי, בגין גרימת מוות בכוונה של יובל מור יוסף, יוסף כהן והתינוק עמיעד ישראל איש רן. המחבל החל בהקמת חוליית טרור נוספת בזמן המצוד אחריו. הוריו של מור יוסף קראו לעברו: "רוצח, נרדוף אותך עד הגיהנום"
כרמל דנגור
11 במרץ 2019
15:50

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד המחבל עאסם ברגותי, שביצע את הפיגועים בגבעת אסף ובצומת עפרה. ברגותי מואשם ב-25 סעיפים, ביניהם גרימת מוות בכוונה, העבירה המקבילה לרצח, של סמ"ר יובל מור יוסף, סמל יוסף כהן והתינוק עמיעד ישראל איש רן.

לפי כתב האישום, ברגותי, שביצע את הפיגוע בעפרה יחד עם אחיו סאלח, החל בזמן המצוד אחריו בהקמת חוליית טרור נוספת. הוא נעצר יחד עם שאר חברי החוליה לפני שהספיקו לבצע פיגועים נוספים. בארבעת הימים שבין הפיגועים הסתתר ברגותי בבית הוריו ואצל קרוב משפחתו. המחבל השתמש ברובה קלצ'ניקוב שרכש בשנת 2007.

בדיון בבית המשפט נכחו הוריו של סמ"ר יובל מור יוסף ומשפחות שכולות נוספות. במהלכו קראו ההורים לעבר המחבל: "רוצח, נרדוף אותך עד הגיהנום". עורך דינו של המחבל השיב להם: "תכבדו את עצמכם ואת בית המשפט".

בשבוע שעבר הרסו כוחות צה"ל את ביתו של ברגותי בכפר כובאר סמוך לרמאללה. כוחות צה"ל נכנסו לכפר עם כלי עבודה, והחלו בהריסת הבית. ביום שני שעבר קבע בג"ץ כי בית משפחתו של ברגותי ייהרס. בג"ץ דחה ברוב דעות את עתירת משפחת המחבל. השופט ניל הנדל נימק את הפסיקה וכתב: "בהתחשב בחומרת מעשי הרצח של המחבל, ובכך שהמבנה המדובר הוקם מכספי דמים שקיבל הלה מן הרשות הפלסטינית, לא מצאתי כי החלטת המפקד הצבאי חורגת מהסבירות והמידתיות".

ברגותי נעצר לפני כחודשיים, לאחר שהצליח להימלט מזירת הפיגוע והמצוד אחריו נמשך כמה שבועות. אחיו, סאלח ברגותי, נהרג בניסיון מעצרו. לפי הודעת שב"כ, ברגותי נעצר בבית אחד מסייעניו בכפר אבו שחידם הסמוך לאזור מגוריו, והיה עסוק בהכנות לביצוע פיגועים נוספים.