מיקום פעילות תשתית "תיק הגולן"
דובר צה"ל

ללא ידיעת אסד: תשתית חיזבאללה בגולן הסורי

הותר לפרסום: ארגון הטרור הקים בחודשים האחרונים תשתית המכונה "תיק הגולן" שמטרתה לפתוח חזית נוספת מול ישראל. חשיפתה הבוקר נועדה בין היתר לגרום למתיחות בין אסד למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. תיעוד: כך נראית אחת מעמדות התצפית שנחשפו
רועי שרון
13 במרץ 2019
06:00

ארגון הטרור חיזבאללה הקים בחודשים האחרונים תשתית טרור בשטח הסורי של רמת הגולן, שמטרתה פתיחת חזית נוספת מול ישראל, באמצעות פיגועי צליפה או ירי נ"ט לעבר כוחות צה"ל או אזרחים ישראלים בגולן – כך הותר הבוקר (רביעי). התשתית, שזכתה לשם "תיק הגולן", פועלת מתחת לאף של נשיא סוריה בשאר אלאסד, ובשליחותו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. בחודשים האחרונים חשף המודיעין הישראלי את הפעילות החשאית של התשתית, ופועל לסיכולה, בין היתר גם באמצעות חשיפתה הבוקר בכלי התקשורת בארץ ובעולם.


לאחר שבשנים האחרונות ניסה הארגון לנצל את מלחמת האזרחים בסוריה לצורך קידום פעולות נגד ישראל מהחזית הזו, בחודש יוני האחרון החליט נסראללה לחדש את התשתית. התשתית פועלת בתיאום עם מפקדת חיזבאללה, שפועלת בתיאום עם צבא סוריה ובחסותו. בישראל מעריכים שנסראללה לא מעוניין להגיב נגד ישראל מתוך שטח לבנון, ולכן במידה ויבחר להגיב על תקיפות שישראל מבצעת בסוריה, יעדיף לעשות זאת באמצעות התשתית שפועלת ברמת הגולן.

האיומים הנשקפים מהתשתית כוללים ירי טילים נגד טנקים או פיגוע המשלב טיל נ"ט וירי צליפה. עד כה היא החלה להתחמש ולבצע אימונים לאחר שהשלימה את בניית מערכי המודיעין שלה, שמתצפתים על כוחות צה"ל ועל בסיסים. בישראל מעריכים כי כרגע אין לתשתית יכולת לבצע פיגוע במתווה של פשיטה לתוך ישראל. בראש התשתית עומד אבו חסיין סאג'ד, שפעל בעיראק בשליחות נסראללה. בקיץ האחרון הוא נשלח מטעם הארגון לסוריה וזאת במטרה להקים את תשתית ״תיק הגולן״.

ראש תשתית "תיק הגולן", אבו חסין סאג'ד

ראשי התשתית לגייס כמה עשרות פעילים מהמרחב הכפרי בשטח הגולן הסורי. גורמי מודיעין בפיקוד הצפון העריכו אתמול שהפעילים משתפים פעולה לא מתוך הזדהות אידאולוגית אלא תמורת בצע כסף. הגורמים העריכו שנסראללה בחר להקמת התשתית פעילים מנוסים ומיומנים. ראשי התשתית נעים בין מטה הארגון בביירות, למטה המבצעים בדמשק, ומדי פעם מגיעים לשטח הגולן, תוך הקפדה על מידור.


בצה"ל עקבו אחר האיום והתמודדו מולו בעזרת האמצעים שפרוסים באזור הגבול, אך במידה וכוח "תיק הגולן" ימשיך לבנות את יכולותיו הצבאיות, בישראל התקבלה ההחלטה לפעול גם בדרכים צבאיות נגד התרחבות התשתית, וגם במחיר של הסלמה נקודתית, ובלבד שלא להגיע לאיום ממשי של כוח חיזבאללה חמוש ומיומן על גבול ישראל סוריה.

כאמור, זו לא הפעם הראשונה שחיזבאללה פועל לקיום תשתית צבאית בגולן הסורי. בשנת 2013, בחסות מלחמת האזרחים בסוריה, הקים נסראללה תשתית דומה, עליה פיקדו ג'יאהד מורנייה וסמיר קונטאר, שביצעו ירי לעבר ישראל והניחו מטענים על גבול ישראל סוריה. בשנת 2015 חוסלו השניים, ולפי פרסומים זרים – מאחורי חיסולם עומדת ישראל. לפני כחודש דיווחו כלי תקשורת סוריים כי טנק ישראלי תקף מטרה בגולן הסורי. בישראל סירבו להתייחס, אבל לפי ההערכות, המטרה שהותקפה הייתה כוח הקשור להתבססות של כוח חיזבאללה במרחב קונייטרה.