המחבל, עומר אבו לילא

הפיגוע באריאל: נמשך המצוד אחר המחבל בשומרון

כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחר המפגע החמוש שהרג את סמ"ר גל קיידאן ופצע שניים נוספים. על פי דיווחים פלסטיניים, מדובר בעומר אבו לילא, בן 19, מהכפר א-זאוויה, ללא רקע ביטחוני קודם. אמש כוחות צה"ל תחקרו את בני משפחתו, והלילה מיפו את ביתו לקראת הריסה
כרמלה מנשה, נורית יוחנן וסולימאן מסוודה
18 במרץ 2019
06:08
עודכן ב 07:28

כוחות הביטחון, צה"ל, שב"כ ומשטרה לצד יחידות מיוחדות, ממשיכים במרדף אחר המחבל שביצע אתמול (ראשון) את הפיגוע המשולב באריאל. לפי דיווחים פלסטיניים, מדובר בעומר אבו לילא, בן 19, מהכפר א-זאוויה שבאזור סלפית. המחבל ללא רקע ביטחוני קודם וללא שיוך ארגוני. אמש כוחות צה"ל ביצעו חיפוש בביתו ותחקרו את בני משפחתו, והלילה מיפו את בית המחבל כדי לבחון את האפשרות להרוס אותו.


על פי הערכות, המפגע החמוש מסתתר באחד הכפרים באזור. במערכת הביטחון הידקו את המצור סביב האזור שבו הוא עשוי להסתתר, ונראה כי פעל לבדו. המצוד נמשך גם בלילה בשילוב פעילות מודיעינית, כולל איסוף מידע על המחבל ומשפחתו. ההערכה היא שהמחבל ייתפס - כמו במקרים הקודמים. 
האירוע אתמול מצטרף לשורה של פיגועים שבהם מצליח המחבל לבצע פיגוע ולהימלט מן המקום. בצה"ל מתחקרים את מוכנות הכוח, אם קיבלו תדריך מסודר מהמפקדים, אם חודדו והוטמעו הנהלים בהכנות לתעסוקה המבצעית, וכן נבחנת גם עירנות החיילים.

מן התחקירים הראשונים עולה כי הכוח שהיה בפעילות המבצעית לא הגיב כמצופה והיו ליקויים בתיפקודם. לאחר שהחייל נדקר - נשקו נלקח ממנו. החייל שהיה לידו לא הגיב, ומי שפתח באש היה מפקד הכח שעמד בצד בשני של הצומת אולם לא הצליח לנטרל אותו. מדובר בצומת מועד לפורענות שבו ארעו בעבר פיגועים.


סגן מנהל בית החולים בילינסון, ד"ר רם שגיא, מסר הבוקר עדכון על מצבם של פצועי הפיגוע, בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב. לדברי ד"ר שגיא, עדיין נשקפת סכנה לחייהם של הרב אחיעד אטינגר ושל החייל שנפצע קשה. "מצבו של האזרח אנוש והרופאים עדיין נאבקים על חייו ביחידה לטיפול נמרץ. לוחם צה"ל שנפצע קשה מאוד, עבר אתמול ניתוח וצפוי לעבור היום ניתוח נוסף. שני הפצועים עדיין תחת סכנת חיים".

סמל ראשון גל קיידאן, בן 19 מבאר שבע, לוחם צה"ל שנהרג בפיגוע, יובא למנוחות היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע. סמ"ר קיידאן שירת בגדוד 334 של חטיבת האש בחיל התותחנים. הוא הניח אחריו שני אחים והורים.


תגיות:
פיגוע