טראמפ, פוטין ונתניהו
צילום: Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Phot

רוסיה נגד טראמפ: "שינוי בגולן עובר במועצת הביטחון"

פרסום ראשון: גורמים במוסקבה התבטאו באופן שלילי בנוגע לכוונה של נשיא ארצות הברית להכיר ברמה כשטח ישראלי
גילי כהן
21 במרץ 2019
20:11
עודכן ב 22:26

פרסום ראשון: התנגדות חריפה של רוסיה לכוונה של ארצות הברית להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. גורמים במוסקבה אמרו בעקבות ההצהרה של טראמפ כי רוסיה מתנגדת לכל שינוי במצב באזור בדרך זו. לדברי גורם רוסי: "הדרך לשינוי הסטטוס ברמת הגולן עוברת במועצת הביטחון של האו"ם ולא באמצעות ציוץ בטוויטר".

"לעולם לא נכיר במהלך כזה", אמר הערב אולג מורוזוב, חבר הפרלמנט הרוסי. "טראמפ עושה הכול כדי להרגיז את העולם הערבי והקהילה הבינלאומית". הוא הוסיף: "למעשה יש לו שלוש מטרות: הראשונה, להפוך את ישראל לבת בריתו. השנייה, לפלג את העולם הערבי - מישהו בסופו של דבר יתגמש או ישתוק לנוכח ההחלטה הזאת וזה יחליש את האחדות הערבית. השלישית, זו מכה לסוריה והשותפות שלה עם רוסיה".

חבר פרלמנט נוסף, ולדימיר ג'ברוב, הוסיף: "ארה"ב רק מוסיפה שמן למדורה במזרח התיכון, כשהמצב רק נרגע ומתחילים ניצני תהליך מדיני, היא ישר צצה עם יוזמה לא הגיונית. האמריקנים לא רוצים שלום באזור אלא רוצים מלחמה וכאוס בשביל למכור נשק".


הנשיא טראמפ הודיע על ההחלטה שלו להכיר ברמת הגולן בציוץ בו כתב: "אחרי 52 שנים - הגיע הזמן שארה"ב תכיר בריבונות הישראלית על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית אדירה למדינת ישראל וליציבות האזורית!". ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לטראמפ והודה לו על ההחלטה. "עשית היסטוריה", אמר.

במסיבת עיתונאים שקיים עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו שנמצא בביקור בישראל הוסיף נתניהו: "אני נרגש, הנשיא טראמפ עשה היסטוריה. הודתי לו בשם עם ישראל. הוא עשה זאת שוב. תחילה הוא העביר את השגרירות לירושלים, ביטל את העסקה עם איראן ועכשיו הוא עשה מהלך היסטורי נוסף. זאת כשאיראן עושה מאמץ להפוך את סוריה למוקד תקיפה נגד ישראל. המסר שעבר הוא שארצות הברית ניצבת לצד ישראל. זו תקיפה שלא תיאמן שנותנת דחיפה לביטחון שלנו".


בדוברות האיחוד האירופי הבהירו כי אינם מכירים בריבונות ישראל ברמת הגולן. מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ר'ייט, יצא נגד הצהרת טראמפ ואמר כי כל ההצהרות האמריקניות שמבטיחות הכרה רשמית בריבונותה של ישראל על הגולן חורגות מהחוק הבינלאומי. הוא הוסיף כי הגולן הוא שטח כבוש לפי החוק הבינלאומי והחלטות האו"ם ומועצת הביטחון. לדבריו, כל החלטה אמריקנית שתכלול הכרה בריבונות ישראל על הגולן תהווה עמדה מסוכנת מצדה של ארה"ב בנוגע לסכסוך הערבי-ישראלי, במיוחד לאור ההחלטות האמריקניות האחרונות בנוגע לסוגיה הפלסטינית.


שר החוץ הטורקי הגיב בחשבון הטוויטר שלו להודעה האמריקנית ואמר כי "ניסיונות ארה"ב להכיר במעשי ישראל המנוגדים לחוק הבינלאומי רק יובילו לעוד אלימות וכאב באזור. טורקיה תומכת בשלמותה הטריטוריאלית של סוריה".

מוקדם יותר תקף גם בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת את ההצהרה ואמר כי"אתמול הנשיא טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל. היום הוא רוצה לוודא שהגולן הסורי הכבוש יישאר תחת ריבונות ישראלית. מה ילד המחר? אי יציבות מובטחת ושפיכות דמים באזור שלנו".