רפי איתן

השר ובכיר המוסד לשעבר רפי איתן הלך לעולמו בגיל 92

איש שירותי הביטחון פיקד על מבצע לכידתו של אדולף אייכמן ופרש משירותו לאחר לכידתו של המרגל הישראלי יונתן פולארד. הוא עמד בראש מפלגת הגימלאים וכיהן כשר הממונה על ענייני הגמלאים. הנשיא ריבלין ספד לו: "תרומתו תילמד עוד דורות רבים"
מערכת כאן חדשות
23 במרץ 2019
18:17

לוחם הפלמ"ח, איש קהיליית המודיעין והשר לשעבר רפאל (רפי) איתן מת היום (שבת) בגיל 92. איתן פיקד על מבצע לכידתו של אדולף אייכמן, ופרש משירותו לאחר שהמרגל הישראלי יונתן פולארד, שאיתן היה מפעילו, נלכד. הוא עמד בראש מפלגת הגימלאים שנבחרה לכנסת ה-17, וכיהן כשר הממונה על ענייני הגמלאים והשר לענייני ירושלים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לאיתן: ״הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה"

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד בשנת 1926 בשם רפאל הנטמן. בילדותו עבר עם הוריו לרמת השרון. אמו ואביו עלו לארץ מרוסיה. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר העממי ברמת השרון, עבר לתיכון החקלאי בקיבוץ גבעת השלושה, שם למד ביחד עם רחבעם זאבי ושם קיבל את כינויו "רפי המסריח".

איתן התנדב בפלמ"ח, עבר הכשרה כלוחם, עשה קורס מפקדי כיתות וקורס מפקדי מחלקות. כחלק משירותו השתתף איתן בשחרור מעפילי עתלית, במבצע ליל הגשרים ובהתנקשות בשני טמפלרים בשנת 1946, שנועדה להרתיע את חברי קהילת הטמפלרים מלהגיע לארץ. באחת מהפעולות לקליטת מעפילים שבהן השתתף, התפוצץ לידו מוקש ומאז היה איתן חירש כמעט לגמרי ונעזר במכשירי שמיעה. איתן נפצע שוב במהלך שירותו בפלמ"ח – הוא נפצע קשה ברגליו ורסיסים נותרו בגופו.

איתן שירת בשב"כ ובמוסד ושימש מפקד היחידה המבצעית המשותפת של שני הארגונים. בין השאר, היה מופקד על מבצע לכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה והבאתו לדין בארץ. רפי איתן עמד גם בראש הלשכה לקשרי מידע, גוף ביון ישראלי שפעל במסגרת משרד הביטחון, והיה איש מפתח בפרשת הריגול של יונתן פולארד שנלכד בשנת 1985 על ידי ה-FBI. בעקבות לכידתו של פולארד וחשיפת הפרשה, נאלץ איתן לפרוש מקהילת המודיעין. כאיש מודיעין, נקשר שמו של איתן לפרשיות סודיות שונות, ואף ייעוץ לסוכנות הביון הבריטית בעת שלחמו במחתרת האירית "הצבא האירי הרפובליקני". נוסף על כך פורסם כי ביקר במפעל ששמו נקשר להעברת אורניום מועשר עבור תכנית הגרעין הישראלית.

בשנת 1986 מונה איתן על ידי ראש הממשלה דאז אריאל שרון לעמוד בראש מועצת המנהלים של חברת "כימיקלים לישראל". הוא הודח מתפקידו ב-1990. בעקבות ההדחה, נותקו קשריו עם אריאל שרון, והם התפייסו רק לאחר מותה של לילי, רעייתו של שרון. איתן ניהל שטחי חקלאות גדולים בקובה והיה מעורב בעסקי נדל"ן ונפט. הוא גם היה שותף במספר חברות היי-טק.

לקראת הבחירות לכנסת ה-17 בשנת 2006 התבקש איתן לעמוד בראש מפלגת הגמלאים הישראלית "גיל", שזכתה במפתיע בשבעה מנדטים. ב-2007 הוקם המשרד לענייני גמלאים שבראשו עמד איתן, ושכיום מוכר כמשרד לשוויון חברתי. המפלגה קיבלה לידיה גם את תיק הבריאות ואת ראשות ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. הסיעה התפצלה בשנת 2008 ולבסוף לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-18.

רפי איתן נישא למרים פלד, אלמנתו של יאיר פלד, מפקד סיירת צנחנים שנרצח על ידי בדואים בנגב, וביחד הם גידלו את ביתה של פלד, שנולדה לאחר מותו. לשניים נולדו עוד שני בנים.