טנקים של צה"ל בגבול עזה, שלשום
צילום: דודי מודן, פלאש 90

סוף שבוע מתוח: צה"ל בכוננות שיא בגבול עזה

בצבא נערכים לעימותים בהפגנה ההמוניות שצפויות היום ומחר. לפנות בוקר: אזעקת שווא בחבל אשכול, שהופעלה בשל רסיסים של מטעני נפץ שהושלכו באזור הגדר
כתבי כאן חדשות
29 במרץ 2019
07:00
עודכן ב 08:16

צה"ל נמצא בכוננות שיא לקראת סוף שבוע מתוח בגבול רצועת עזה. פיקוד הדרום תוגבר בשלוש חטיבות, במפקדת אוגדה ובכוח ארטילריה. אמש, מאות צעירים פלסטינים השתתפו בהפרות סדר ליד הגדר והשליכו חזיזים. לפנות בוקר נשמעה במועצה האזורית אשכול אזעקת שווא, שהופעלה בשל רסיסים של מטעני נפץ שהושלכו באזור הגדר.

משרד הבריאות בעזה דיווח במהלך הלילה כי שמונה בני אדם נפצעו במהלך פעילות יחידת ההטרדה הלילית, שלושה מזרחית לעיר עזה וחמישה בצפון הרצועה. אתמול נמסר כי פלסטיני נפצע פצעים בינוניים מירי של צה"ל בג'באליה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול: "אם נידרש למערכה רחבה ברצועת עזה, ניכנס אליה חזקים".

המשלחת המצרית נפגשה אמש בפעם השנייה ביממה האחרונה עם הפלגים בעזה. מקור שנכח בפגישות אמר לעיתון אל-אחבאר כי ישראל דרשה בתחילה מחמאס לבטל את הפעילויות המתוכננות למחר, את ההפגנות הליליות ואת בלוני התבערה, ואמרה כי אם ההפגנה תתקיים ותתפתח לאירוע אלים, בישראל מוכנים למערכה רחבה. בעזה השיבו כי אם יהיה שימוש בכוח כלפי מפגינים, הימים שלפני הבחירות יהיו שונים לחלוטין וישפיעו על עתידו של נתניהו.

המשלחת שבה אתמול בערב לעזה, עם הצעה ישראלית להרחיב שטח הדיג, למכור סולר בלי מסים לתחנת הכוח ולהמשיך להעביר את המענק מקטר למשפחות עניות ברצועה, בתמורה לכך שלא יפרצו את הגבול בהפגנה. מארגני ההפגנה קוראים מאתמול למפגינים לשמור על ביטחונם במהלך האירוע ולהתמקד באירועי התרבות והמורשת שיהיו לאורך הגבול.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי התגובה של צה"ל לעימותים ברצועה צפויה להיות שונה מזו שנרשמה בתחילת השבוע. ברקע לפריסת הכוחות הקרקעיים בגבול ועוצר היציאות, בתרחיש שאליו נערכים תקרית קטנה עלולה להוביל להסלמה. בניגוד לניסיון שלא להביא לנפגעים בתקיפות מן האוויר, הפעם נפרסו מעל מאה צלפים מול גדר המערכת.


ברקע להיערכות צה"ל, גם ביישובי עוטף עזה נערכים לפינוי במהלך הפרות הסדר – לראשונה מאז צוק איתן. לחברי קיבוץ כרם שלום הוצע להתפנות לקיבוץ אורים. בהודעה שקיבלו התושבים נכתב: "משפחות שרוצות לצאת להפוגה בקיבוץ אורים לשישי שבת נא להודיע לי בפרטי. הלינה באורחן אורים. אוכל כשר בית כנסת. ארוחת צהריים וערב בשישי, ובוקר וצהריים בשבת. כל ההוצאה על חשבון המועצה".

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, משה שטיינמץ, נורית יוחנן ואיציק זוארץ