צילום מסך
יחיא סינוואר בהפגנות

הפרות הסדר האלימות בגבול דועכות: דווח על פלסטיני שנהרג

50 אלף מפגינים מתקהלים בכמה מוקדים. חלקם משליכים מטענים, רימונים, מיידים אבנים ומבעירים צמיגים. 112 פלסטינים נפצעו. דווח כי המשלחת המצרית מסרה שלא הושגו רגיעה או הבנות בינתיים
כרמלה מנשה, רועי קייס ומשה שטיינמץ
30 במרץ 2019
15:35
עודכן ב 17:27

50 אלף פלסטינים הגיעו היום (שבת) לכמה מוקדים לאורך הגבול ברצועת עזה. חלק התפרעו - השליכו רימונים ומטענים לעבר הגדר. מרבית המפגינים היו בעומק השטח. צה"ל השתמש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח על הרוג ועל 112 פצועים. מנהיגי חמאס איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר הגיעו לאחד ממוקדי הפרות הסדר.


שני ילדים, שבכליהם נמצא סכין, חצו מוקדם יותר את הגדר ונתפסו על ידי לוחמי צה"ל. הם סיפרו על התנאים הקשים ברצועה ושמטרתם הייתה להגיע לכלא בישראל – שם יש ארוחות מסודרות. בסופו של דבר הם הוחזרו חזרה.


סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אל-חיה, אמר היום באחד ממוקדי ההפגנות: "אנחנו נמשיך ללחוץ על הכיבוש שנמצא בתקופת מבחן. שמענו תשובות חיוביות מהצד המצרי. המשלחת המצרית תיסע מחר כדי לקבל מהכיבוש ציר זמן בנוגע לעמידה בכל ההתחייבויות".


מתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון פרסם סרטון בעמוד הפייסבוק שלו, שמיועד לאמהות ברצועה: ״הילד הזה לא גיבור, הוא עשוי להיות הבן שלך, אל תתנו להם להתקרב לגדר״.


אבו מוג'אהד, דובר ועדות ההתנגדות, טען כי ישראל הבטיחה שלא להשתמש בירי חי: "אנחנו לא ניתן לאויב להתפרע על חשבון דמו של העם הפלסטיני. אם הוא יחשוב על זה - ההתנגדות תגיב על תוקפנות זו". לדבריו, התקבלו כמה הבטחות שלא יבוצע ירי לעבר המפגינים. "אם ייעשה ההיפך מזה - ההתנגדות תדע כיצד להגיב. אנחנו ממתינים למעשים בשטח ולא לדיבורים".

הפלסטינים מציינים היום את יום האדמה ואת יום השנה למהומות בגבול, להן הם קוראים "צעדות השיבה". לקראת האירוע האלים, הוכרזה הבוקר ברצועה שביתה כללית. אמש תקף טנק של צה"ל עמדת חמאס ממזרח לעיר עזה, בתגובה לפעילות של יחידת ההטרדות הליליות של ארגון הטרור. היחידה הפעילה בערב שישי מטענים עוצמתיים במיוחד, שההדים שלהם נשמעו עד אשדוד מצפון ועד נתיבות מדרום.