יריב לוין ומשה גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המפלגות החרדיות צפויות לבקש מנתניהו למנות את יריב לוין לשר משפטים

החרדים מעוניינים לראות את לוין במשרד המשפטים, על רקע הרצון לאשר את פסקת ההתגברות. בליכוד מתכוונים להתעקש כי מעבר לתיק המשפטים, בידי המפלגה ישאר גם תיק ביטחון הפנים ותיק התקשורת
זאב קם
16 באפריל 2019
08:25

המפלגות החרדיות, בעיקר יהדות התורה, צפויות לבקש מראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את יריב לוין מהליכוד לתפקיד שר המשפטים. זאת לאחר שבשיחות סגורות הביעו החרדים רצון לראות דווקא אותו נכנס למשרד, על רקע רצונם לקדם את חוק פסקת ההתגברות.

במקביל, בשיחות פנימיות מבהירים אנשיו של ראש הממשלה כי בליכוד לא יוותרו לשותפות הקואליציוניות על שלושה תיקים ספציפיים. בנוסף לתיק המשפטים, בליכוד רוצים להשאיר בידי המפלגה גם את התיק לביטחון הפנים ואת תיק התקשורת.

אמש (שני) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו מתכנן לערוך ״שינויים מהותיים במערכת המשפט״, יש בסביבתו מי שאומרים כי מערכת המשפט תעבור זעזוע של ממש. אחת הסיבות לכך היא היכולת והעובדה שהפעם לראשונה מזה שנים יש רוב בכנסת לבצע שינויים כאלה, בקואליציה שבה משה כחלון עשוי לחבור לליכוד והסמן המתון בה יהיה אביגדור ליברמן. על פי המצב הפוליטי יש כעת לנתניהו סיכוי גדול להצליח להוביל שינויים כאלה.


היום יימשך סבב ההתייעצויות אצל נשיא המדינה, בנוגע להרכבת הממשלה. היום יגיעו אל בית הנשיא בירושלים נציגי מפלגת ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין, כולנו, העבודה, מרצ ורע"מ-בל"ד. כפי שהיה אתמול, גם היום הפגישות ישודרו בשידור חי.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נאם אתמול באירוע הרמת כוסית של מפלגתו, לראשונה מאז הבחירות, והתייחס למשא ומתן הקואליציוני. "אמרו שאני לא צפוי. להיפך, אני צפוי", אמר ליברמן. "אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. אנחנו יכולים להיות רק חלק מממשלת ימין, אבל ימין במעשים ולא דיבורים. אמרנו שלא נהיה חלק מממשלת גנץ. אין צורך בממשלת אחדות. זה יביא לשיתוק".

לצד זאת, ליברמן הדגיש כי בכוונתו להתעקש על כך שהממשלה הנכנסת תביא לאישור חוק הגיוס: "נלך לאופוזיציה, וגם לבחירות חדשות, על נושא גיוס בני הישיבות". יו"ר ישראל ביתנו הוסיף: "כשאני מסתכל היום על חוק הגיוס, זה חוק שלא ניסחו פוליטיקאים. זה חוק ממלכתי, בהתאם לצרכי מערכת הביטחון. הוא עבר בקריאה ראשונה, ואפשר להשלים אותו תוך שבוע לאחר הקמת הממשלה החדשה.

"כל הדרישות של החרדים הן לרוקן את החוק מתוכן. לא נסכים על זה. לא נוותר על פסיק או נקודה, אלא נדרוש להעביר אותו בדיוק באותו נוסח. זה לא נגד אף אחד, אלא בעד צה"ל ומדינת ישראל. אני לא מבין את המשבר שהם מנסים לייצר. יש פה שיכרון כוח וחטא היוהרה".